Százak vesztették életüket, mire a hatóságok elismerték, hogy San Franciscóban pestisjárvány dúl
2019. november 20. 16:50 Múlt-kor
Korábban
A struccpolitika vége
A pestisjárvány híre azonban hamar túlterjedt Kalifornia határain. King halála után néhány héttel már az országos lapok is hírt adtak róla, Kinyoun pedig rendszeresen küldött emlékeztetőket a szövetségi egészségügyi hivatalokba arról, hogy a járvány egyre fokozódik.
Valóra váltak a kaliforniai politikusok és üzletemberek eredeti félelmei: a környező államok azzal fenyegetőztek, hogy megszakítják a kereskedelmi kapcsolatot Kaliforniával.
Ennek ellenére az állam döntéshozói kitartottak az addig hangoztatott álláspontjuk mellett. Gage kormányzó egy, a belügyminiszternek írt levélben (amely nem más, mint a San Franciscó-i farmernadrág-mágnás Levi Strauss szignójával is el volt látva) Kinyount „pestisátveréssel” vádolta, és azt állította, San Francisco városa „soha nem tapasztalt egyetlen élő pestises fertőzést sem.”
Az első áldozat halála után egy évvel Gage sikeresen meggyőzte a szövetségi kormányt, helyezzék át Kinyount a Michigan állambeli Detroitba. Eddigre a pestisjárvány már mintegy száz ismert áldozatot szedett San Franciscóban.
Kinyoun helyére Dr. Rupert Blue érkezett. Habár ő is nagyfokú ellenállással nézett szembe a pestis elleni küzdelemben, volt néhány előnye Kinyounnal szemben. Sokkal jobban tudta kommunikálni a tudományos és orvostudományi információkat a publikum felé, és sikeresen nyerte el San Francisco kínai közösségének bizalmát is.
Blue-nak végül sikerült véget vetnie a tomboló járványnak, főként a város köztisztaságát növelő intézkedésekkel, valamint egy nagyszabású patkányirtó kampánnyal.
1908-ra San Francisco gyakorlatilag pestismentes volt, és a kaliforniai lapok örömködve számoltak be e tényről – annak ellenére, hogy mindaddig még a veszélyes kórokozó létezését is tagadták az államban.
A pestis Amerikában
Blue sikere nem jelentette azonban azt, hogy a pestist kiirtották volna az országból. Az Egyesült Államokban mindmáig évente átlagosan hét emberi fertőzést regisztrálnak a járványmegelőzési hivatal (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) információi szerint, ezek szinte mindegyike a nyugati államokban fordul elő.
Legutóbb 2019 nyarán került a hírekbe az Egyesült Államokban a pestis, amikor Colorado államban a Rocky Mountain Arsenal Nemzeti Vadrezervátum egyes területeit le kellett zárni, miután pestist hordozó bolhákkal fertőzött prérikutyákról érkeztek jelentések.
Számos szakértő van azon a véleményen, hogy éppen az 1900-as évek járványa körüli tagadás és az érdemi cselekvés késlekedése az oka annak, hogy a halálos betegség meg tudta vetni a lábát az országban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20