Száműzetésből száműzetésbe: a népszerűség csúcsáról bukott el a spanyol király
2023. január 5. 16:21 MTI
Ma nyolcvanöt éves I. János Károly volt spanyol király. Az uralkodó elévülhetetlen érdemeket szerzett a demokratikus Spanyolország létrejöttében, de 2014-ben, miután pénzügyi visszaélések gyanújába keveredett, lemondott fia, VI. Fülöp javára.
I. János Károly és családja a királlyá kikiáltási ceremónia után elhagyja a madridi Palacio de las Cortest 1975. november 22-én
Korábban
Franco átugrott egy nemzedéket
Nagyapjának, a Bourbonok spanyol ágából származó XIII. Alfonz királynak még 1931-ben, a köztársaság kikiáltásakor kellett elhagynia Spanyolországot. Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias 1938. január 5-én született Rómában János, Barcelona grófja első gyermekeként, a máltai lovagrend templomában Eugenio Pacelli bíboros, a későbbi XII. Pius pápa keresztelte meg.
A család 1941-ben a semleges Svájcba, 1946-ban a portugáliai Estorilba költözött. A polgárháborúban győztes Francisco Franco tábornok diktatórikus rendszere 1947-ben névleg visszaállította a monarchia intézményét, és egy törvény lehetővé tette, hogy Franco jelölje ki utódát.
A diktátor engedélyezte a tízéves herceg hazatérését, aki érettségi és a katonai szolgálat letöltése után egy-egy évig a tengerészeti és a repülőtiszti akadémiára járt, majd a madridi egyetemen jogi és közgazdasági tanulmányokat folytatott.
A trónörökös és Franco 1969-ben (kép forrása: Wikimedia Commons / Nationaal Archief / CC0 1.0)
1962. május 14-én Athénban vette feleségül Zsófia görög és dán hercegnőt, a frigyből három gyermek született: Elena 1963-ban, Krisztina 1965-ben, a trónörökös Fülöp pedig 1968-ban.
A már hanyatló egészségű Franco 1969-ben – mivel a herceg apját gyanúsan liberálisnak találta – egy generációt átugorva János Károlyt nevezte ki utódává, Spanyolország hercegévé és jövendő királyává.
A herceg a következő években nyilvánosan támogatta a rezsimet, gyakran utazott külföldre hazája hivatalos képviselőjeként, de titokban kapcsolatot tartott a hazai és az emigrációban élő ellenzék vezetőivel.
I. János Károly két nappal Franco halála után, 1975. november 22-én lépett trónra. A parlamentben elmondott első beszédében a demokrácia visszaállítását tűzte ki céljául, kifejezve óhaját, hogy minden spanyol királya legyen.
I. János Károly királlyá kikiáltása a korabeli egykamarás parlamentben (kép forrása: Wikimedia Commons / Nationaal Archief / CC0 1.0)
Az 1978-ban a politikai erők közötti konszenzus jegyében megszületett új demokratikus alkotmány inkább jelképes szerepet adott az uralkodónak, aki fontos helyet töltött be a demokratikus politikai átmenetben.
Akadtak ugyan, akik kételkedtek benne, de az utolsó bizonytalankodókat is a maga oldalára állította, amikor 1981. február 23-án az alkotmányos intézményrendszer érdekében fellépve személyes tekintélyét latba vetve törte le a katonatisztek puccskísérletét.
A király és felesége háromszor tett hivatalos látogatást Magyarországon: először 1987-ben, majd 1996-ban jártak Budapesten, 2007-ben Sólyom László államfő fogadta.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap