Sikoly, halálhörgés és könyörgés – az 1956. október 25-i sortűz borzalmai
2016. október 26. 12:56
Korábban
A harcoló egyház
Az 1956-os forradalom egyik sajátossága, hogy a széteső kommunista hatalom helyét szinte rögtön betöltötték a különféle spontán, önszerveződő módon megalakult, autonóm forradalmi testületek, mondta Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke, aki az újjászerveződő önkormányzatiságról tartott előadást. 1956. október 16-án Szegeden megalakult a MEFESZ, a független diákegyesület, ám ekkorra a vidéket már behálózták a különböző, a magyar történelem függetlenségi mozgalmainak vezetőiről elnevezett körök (Petőfi-kör, Bocskai-kör, stb.).
1956 nyarára egyre nagyobb volt az elégedetlenség, elsőként a szegedi MEFESZ fogalmazta meg a követeléseiket októberben. A Tisza-parti település egyetemistái több nagyvárosba is eljuttatták pontjaikat, aminek hatására a vidéki egyetemeken megalakultak a „helyi szervezetek”. Az előadó kiemelte, Debrecenben volt az első sortűz, és külön aláhúzta: a forradalom nem egy Budapest központú felkelés volt, hanem az egész országra kiterjedt. Földváryné elmondta, a vidék 1956 őszén hihetetlen érettségről tett tanúbizonyságot: a felkelés hatására pillanatok alatt összeomlott a tanácsi rendszer, hatalmi vákuum alakult ki, ám ez nem okozott anarchiát. Villámgyorsan megtalálták a megfelelő embereket, akik úrrá lettek a nehézségeken, és megszervezték a mindennapokat, magát a közösséget. Évtizednyi diktatúra után volt még tartalék a magyar társadalomban. Gyakran a falu, vagy egyéb közösség legértelmesebbjét tették meg vezetőnek, a különböző lelkészeket, akiknek a forradalom leverése után kegyetlen sors jutott. „A hatalom nemcsak az életüket, a becsületüket is el akarta venni” – tette hozzá.
Az egyházak képviselői nem vettek részt a szabadságharc előkészítésében, magában a szervezésében és a politikai folyamatokban sem (sőt eleinte meglepődtek, bár örömmel fogadták), az egyházak mégis meghatározóak lettek az 1956-os forradalom során, mondta Soós Viktor Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja Rainer M. János Az MDP vezetése és a Nagy Imre kormány(ok) című előadását követően. Mint Soós kifejtette, a lelkészek, papok mondandója erkölcsi útmutatóként szolgált a nem hívők számára is. Bár – mint mondta – a képmutató kommunistákból az egyház szereplőinek is elege lett, ellenálltak az ún. fogat fogért elv érvényre kerülésének.
Az egyházak tagjai általában nem vettek részt az utcai harcokban, bár akadtak kivételek. Ilyen volt például Déványi Vazul ferences szerzetes, aki a budai vár védelmének egyik vezetőjeként nem riadt vissza a fegyverhasználattól sem. Az előadó kitért arra is, hogy XII. Piusz pápa három enciklikában és két rádiónyilatkozatban állt ki a magyarság harca mellett. Soós négy fő „csomópontot” különített el a magyarországi egyházak 1956 őszi-téli történetében: megújulás, szabadulás (főként a börtönökből és a házi őrizetből), megszólalás, megtorlás. A harmadik pont elemzése során kitért Mindszenty Józsefre, akit folyamatosan keresett a magyar és nemzetközi sajtó. Ő mindig hangsúlyozta a magánbosszú elkerülését, ahogy Ravasz László református és Ordas Lajos evangélikus püspök is általában nyugalomra intette a felkelőket. Később a restaurált kommunista államhatalom igyekezett minden eszközzel elsorvasztani a vallásosságot, és gyengíteni az Istenbe vetett hitet. Mindezt az egyházak forradalomban betöltött szerepe ürügyén. Ugyanakkor szüksége is volt rájuk a párt nemzetközi elfogadtatása során, tette hozzá.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
4. A világgazdaság a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Tizenhatszor annyi követ használtak fel az Asszuáni-gáthoz, mint a Kheopsz-piramishoz
- Saját hatalmát és a Szovjetuniót is elsöpörték Gorbacsov reformjai
- Szaddám Huszein 1991-ben úgy gondolta, megnyerte a történelem első élőben közvetített háborúját
- Gyűlölte a Sebhelyesarcú gúnynevet Al Capone
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- A hadiipari korlátozásokból született az ikonikus olasz robogó, a Vespa
- Heves vitát váltott ki Potsdamban a háborús jóvátételek kérdése
- Keserédes „áldásként” formálta át Izlandot a második világháborús megszállás
- Kereskedelmi viszonyait fenntartva maradt semleges Svájc a második világháborúban
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap