Scitovszkyék hazatértek: brit segítséggel került vissza Budapestre László Fülöp két festménye
2019. szeptember 26. 10:05
Hetvenhárom év elteltével, brit segítséggel visszakerült Budapestre László Fülöp (Philip de László) világhírű magyar – brit festőművész két alkotása, a Scitovszky Tibor egykori magyar külügyminisztert és feleségét, Hódosi Hannát ábrázoló képpár, amelyeket a Brit Kormány Művészeti Gyűjteménye vásárolt meg a Christie’s Aukciósház 2019 tavaszi árverésén New Yorkban. A festmények tegnap este ünnepélyes keretek között visszakerültek a falra a Scitovszky-házaspár egykori otthonában, amely ma a budapesti brit nagykövet rezidenciája.
Korábban
A két portrét, amelyeket a művész legkiemelkedőbb alkotásai között tartanak számon, László Fülöp Párizsban festette a Scitovszky-házaspárról 1927-ben. A Brit Kormány Művészeti Gyűjteménye (British Government Art Collection, GAC) a Christie’s New York-i árverésén vásárolta meg a festményeket azzal a szándékkal, hogy visszajuttassa őket eredeti helyükre Budapesten.
A képek tökéletes állapotban, eredeti képkeretükkel együtt – 73 évvel azután, hogy elkerültek Magyarországról – most visszatértek Budapestre. Mindez egybeesik az egykor Londonban élő és alkotó László Fülöp (1869-1937) születésének 150. évfordulójával, amelyről a Magyar Nemzeti Galéria is megemlékezik a „László Fülöp: A nagyvilág művésze vagyok…” című kiállítással.
“Nagyon boldog és büszke vagyok, hogy visszakerült Budapestre ez a két festmény, amelyek a magyar és a brit képzőművészetnek egyaránt a legjelesebb alkotásai közé tartoznak. Alkotójuk személye fontos összekötő kapocs országaink között, hiszen László Fülöp, aki 1869-ben Pesten született, 1907-ben Londonban telepedett le, ahol a brit királyi család tagjairól is remek portrékat készített” ̶ mondta Iain Lindsay brit nagykövet.
A festmények zárt körben, a budapesti brit rezidencia szalonjában lesznek láthatóak. Azonban, mivel a Brit Kormány Művészeti Gyűjteménye számára kiemelten fontos, hogy a tulajdonában levő műalkotásokat hozzáférhetővé tegye a nagyközönség számára, a Brit Nagykövetség a jövőben, erre kijelölt alkalmakkor megnyitja majd a rezidenciát a festmény iránt érdeklődők számára.
A festmények története 1946-tól 2019-ig
A képek 1946-ban kerültek el Magyarországról, amikor a Scitovszky-házaspár Amerikába költözött. A család tulajdonából először egy ottani magyar iskolába, majd különböző magángyűjteményekbe került a képpár. 1993-ban a festmények ismét gazdát cseréltek a Sotheby’s aukciósház New York-i árverésén, majd 2019 tavaszán váratlanul újra felbukkantak a Christie’s aukcióján. A Brit Kormány Művészeti Gyűjteményét (GAC) a László Fülöp életművét gondozó alapítvány vezetője, Sandra de László (a művész hét unokája egyikének felesége) értesítette. Ezt követően a Brit Külügyminisztérium egyetértésével a GAC licitált a képpárra, azzal a szándékkal, hogy visszajuttassa a festményeket eredeti helyükre, Budapestre.
A Scitovszky-villa története
A Scitovszky-házaspár neobarokk stílusú villája 1925-ben épült Budán, a Rózsadombon. Az antik bútorok többségét maga a ház úrnője, Hódosi Hanna választotta ki, és hozatta Párizsból. Amikor a házaspár 1946-ban Amerikába költözött, bérbe adták egykori otthonukat a brit kormánynak, így lett a ház a Brit Legátus vezetőjének a rezidenciája. A házat később államosították, így a britek a magyar államtól bérelték tovább, majd 1964-ben a teljes berendezéssel együtt megvásárolták. A Scitovszky villa ma a brit nagykövet rezidenciája, továbbá számos követségi rendezvény helyszíne.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1956
- A melbourne-i vérfürdő: a medencében bosszultuk meg a forradalom eltiprását
- Puccsal zárták ki pártjából a kommunistákkal való egyesülést ellenző Kéthly Annát
- Százak kivégzését, tízezrek internálását és százezrek megfigyelését hozta az 1956 utáni megtorlás
- 1956 történetét bemutató röplapokból készült adatbázis
- Visszafelé sült el Egyiptom brit-francia inváziója 1956-ban
- A forradalom utcáin: a szabad Budapest mindennapjai 1956 őszén
- 1956-ról megemlékező falfestmény készült a brit fővárosban
- A vidék forradalma tekinthető meg a hétvégén a Szentendrei Skanzenben
- Partizánként a második világháborúban is harcolt 1956 honvédelmi minisztere, Maléter Pál
- Virtuálisan átélhetjük a salföldi pálos kolostor egykori hangzásvilágát 12:34
- Gyártási hibák és szoros határidők pecsételték meg a Challenger űrhajósainak sorsát 11:14
- 1200 éves, Karoling-kori kardra bukkantak Zala megyében 10:23
- Szőrcsuhában, mezitláb várakozott a pápai feloldozásra három napon és éjen át a német király 08:27
- „Csak a kiváló elég jó” – így indult egy apró dán faluból világhódító útjára a LEGO 07:34
- Mozart közel sem bánt olyan jól a pénzzel, mint a zongorával tegnap
- A szovjet csapatok közeledtével igyekeztek megsemmisíteni a tömeggyilkosságok bizonyítékait Auschwitz őrei tegnap
- Felnyitották Mátyás király fia és unokája sírját Horvátországban tegnap