Ritkulhatott a haja, és feltehetően sötétebb bőre volt Ötzinek
2023. augusztus 17. 11:27 MTI
Ötzi, a mintegy 5300 éves gleccsermúmia bőre és szeme feltehetőleg sötétebb volt, és kopaszodni kezdett – derült ki egy szerdán közzétett új tanulmányból.
Az eddigi rekonstrukciók sűrű hajjal ábrázolták az Ötz-völgyi jégmúmiát
Korábban
A múmiát 1991 szeptemberében fedezték fel egy gleccser jegébe fagyva az Ötz-völgyi Alpokban az olasz-osztrák határon, 3210 méteres magasságban. Az ősembert egy nyíl terítette le, amely eltalálta egy fő artériáját, s perceken belül elvérzett. Teste a gleccserben mumifikálódott.
Az első vizsgálatok még azt állapították meg, hogy Ötzi a kelet-európai sztyeppék pásztornépeinek genetikai örökségét hordozza.
A legfrissebb kutatás azonban már nem támasztja alá ezt az elméletet. A kutatók szerint a technológia a korábbi vizsgálat óta sokat fejlődött, valamint több őskori európai népcsoport génállományát sikerült teljesen feltárni azóta.
Mindez lehetővé tette, hogy Ötzi génállományát összevessék a több száz korabeli lelettel. A legújabb kutatás arra jutott, hogy a legtöbb közös vonása az anatóliai földműves lakossággal volt, mintsem az európai ősökkel.
„Az örökítőanyag vizsgálata olyan fenotípusos jellegzetességeket tárt fel, mint a bőr erős pigmentációja, sötét szemszín, kopaszodás, ezek pedig szöges ellentétben állnak a korábbi rekonstrukciókkal, amelyek világos bőr- és szemszínt, valamint egy eléggé szőrös férfit mutattak” – mondta Johannes Krause, a lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet szakértője.
Albert Zink antropológus, a tanulmány társszerzője és a bolzanói Eurac Research kutatóközpont vezetője szerint a rendelkezésre álló leletek alapján övé lehetett a legsötétebb bőrszín európai kortársai között.
„Korábban úgy vélték, hogy a múmia bőrszíne a jégben végbement tartósítási folyamat részeként sötétült el, de feltehetőleg amit ma is láthatunk, az nagyjából Ötzi eredeti bőrszíne”
– tette hozzá.
A szakemberek szerint az ősember hajáról kialakított korábbi kép sem felel meg a valóságnak. Felnőtt férfiként nagy valószínűséggel már nem hosszú, sűrű haj borította a koponyáját, hanem legfeljebb ritkás haja lehetett. A Cell Genomics szaklap friss számában közzétett tanulmány szerint a génjei alapján hajlamos volt a kopaszodásra.
Zink elmondta, hogy viszonylag egyértelmű eredményről van szó, ami magyarázatot nyújt arra, hogy a múmián szinte semmilyen szőrzetet nem találtak.
Ötzi génjei mindemellett hajlamossá tették a túlsúlyra és a 2-es típusú cukorbetegségre is, bár a tudósok szerint ezek a tényezők – életmódjára tekintettel – feltehetőleg nem játszottak nagy szerepet az életében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- Az utolsó szamuráj csak a világháború után harminc évvel tette le a fegyvert 09:49
- Számos új információval gazdagodtunk a Holdról a Luna–1 űrszondának köszönhetően 09:05
- Szülei papnak szánták, ő orvos akart lenni, aztán mérnök lett, végül drámaíró tegnap
- 10 tény a whiskyről tegnap
- Stabilizálta a gazdaságot a pengő bevezetése tegnap
- Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg tegnap
- Képek a telefon hajnaláról tegnap
- A kétarcú Janus istent ünnepelték január elején a rómaiak tegnap