Radar mutathatja meg Nofertiti elveszett sírját
2015. október 26. 13:26 MTI
Engedélyezte az egyiptomi műemlékvédelmi minisztérium szakértői bizottsága a radar használatát Tutanhamon fáraó sírjában annak tisztázására, hogy valóban vannak-e ott rejtett kamrák, amelyek egyikében a szépségéről és nagy hatalmáról híres Nofertiti királyné - a fáraó anyja - lehet eltemetve, miként azt egy tekintélyes brit régész állítja.
Korábban
A bizottság tagjai azután engedélyezték a georadar használatát, hogy biztosították őket arról, sem a radar, sem a kutatás során használt egyéb berendezések nem tesznek kárt a királysírban - jelentette be csütörtökön Mamdúh ed-Damáti műemlékvédelmi miniszter. A radarozást azután kezdik meg, hogy megkapták az összes szükséges engedélyt, várhatóan novemberben - közölte a minisztérium szóvivője.
Nicholas Reeves brit régész, az Arizonai Egyetem kutatója szeptemberben érkezett Egyiptomba a minisztérium meghívására, és első helyszíni kutatásai után kijelentette: minden jel arra utal, hogy Nofertiti valóban a Tutanhamon-sírban fekszik. Október 1-jei sajtótájékoztatóján Reeves digitális felvételekkel támasztotta alá elméletét arról, hogy Tutanhamon sírját eredetileg egy királynénak építették, méghozzá "egy olyan kimagasló királynénak, aki a fáraók kiváltságaival bírt".
Reeves hangoztatta, hogy a díszítések 80 százaléka azt jelzi, a sír nő számára épült. Szerinte csak utólag alakították át a Krisztus előtti 14. században uralkodó és 19 éves korában váratlanul elhunyt gyermekfáraó, Tutanhamonnak. A neves régész azt is elmondta, hogy a sír keleti falán található színes díszítések alatt repedések húzódnak, amelyeket vakolattal fedtek le, és amelyek egy titkos ajtó peremeit jelezhetik. Szerinte a fal mögött két, eddig ismeretlen kamra húzódhat meg. Reeves első kutatásai eredményének ismeretében az egyiptomi műemlékvédelmi miniszter azt mondta, hogy "az évszázad felfedezésére" számít.
Nofertiti Ehnaton fáraónak, a XVIII. dinasztia tizedik uralkodójának a főfelesége volt. Sírjának holléte az egyiptológia mindmáig talán legnagyobb megoldatlan rejtélye. Tudósok egy része feltételezi, hogy a férje által alapított fővárosban, Amarnában helyezték nyugalomra, míg mások úgy vélik, holtteste egyike annak a két múmiának, amelyeket korábban a Királyok völgyében találtak.
A királynéról DNS-vizsgálatok eredménye alapján egyes tudósok feltételezik, hogy ő volt Tutanhamon anyja. Tutanhamon i. e. 1323 körül halt meg. Érintetlen sírját pompás arany halotti maszkjával a Királyok völgyében fedezte fel és tárta fel Howard Carter brit egyiptológus 1922-ben. A szakembereket régóta foglalkoztatja az a rejtély, miért kisebb Tutanhamon sírja a többi fáraóéhoz képest, és a sír formája miért igazodik inkább az egyiptomi királynék temetkezési helyéhez.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

Anno
- Az elektromos jelzőlámpával világelső lett a forgalmi káosz legyőzésében Cleveland városa
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Bosszúvágy, pénzhiány, hatalmi intrikák: a keresztesek pusztítása Konstantinápolyban
- Patton tábornokot előbb az amerikaiak, majd a szovjetek próbálhatták meg eltenni láb alól
- Végső elkeseredésében választotta a halált az első világháború utolsó percében elesett katona
- A földrengés, amely romba taszította az egész portugál birodalmat
- Pénzfeldobás után nyerte el az első repülés jogát az ifjabb Wright fivér 11:50
- Életébe került legnagyobb győzelme a különc Nelson admirálisnak 08:52
- A budai mesevilág, ahol már több mint 70 éve gyermekek őrködnek a vasúti forgalom felett 07:25
- Gondtalan szórakozásunkért felelt 36 éven át a Széchenyi-hegyi tévétorony tegnap
- 10 tény a burgonyáról tegnap
- A Szent Jobb viszontagságos útjai államalapítónk halálától a végső hazatérésig tegnap
- Egyszerre él zsarnokként és jóságos királyként a magyarság emlékezetében I. Ferenc József tegnap
- A társadalmi konvenciók nem szabhattak gátat az első magyar egyetemi tanárnő karrierjének 2022.08.17.