Nem a mártír pápa feje van a dán katedrálisban
2015. január 21. 13:09
Nem a mártírhalált halt Lucius pápa koponyája található a dániai Roskilde-katedrálisban - állapította meg egy új kutatás.
Korábban
Szent Lúciusz pápa koponyája a középkori Dánia egyik legfontosabb ereklyéje, azon kevés relikvia egyike, amely túlélte a reformációt. Egy nemzetközi kutatócsoport tavaly év végén látott hozzá a koponya vizsgálatához, amely során bár bizonyítást nyert, hogy a maradványok valóban egy idős korában elhunyt férfihez tartoznak, a kormeghatározós vizsgálatok egyértelműen kizárták annak esélyét, hogy az a mártír pápáé lenne.
I. Szent Luciusz (Lucius) a keresztény egyház 22. vezetője (kb. 205-254) volt. Elődjét, Kornél (Cornelius) pápát a keresztényüldözések idején Gallus római császár (251-253) Rómából Centumcellaebe, a mai Civita Vecchiába száműzte, majd mikor Luciust is felszentelték, rá is hasonló sors várt. A római trónon Gallust a nálánál jóval engedékenyebbnek bizonyuló Valerianus császár (193-264) követte, aki szabadon engedte az egyházfőt. A bűnbocsánat kérdésében a novatianusoknak nem engedő, Novatianus ellenpápával szembehelyezkedő Lucius alig nyolc hónapig töltötte be az egyházfői tisztséget, ugyanis az újabb keresztényüldözések során, 254. március 5-én vértanúhalált halt.
Szent Lúciusz földi maradványait előbb Rómában, a Calixtus-katakombába temették el, majd átvitték a trasteverei Szent Cecília-templomba. Fejét a hagyomány szerint egy ereklyetartóba helyezték, és a koppenhágai Sankt Ansgar katedrálisába szállították, végül 1100 körül - két, a templomuk felszenteléséhez "méltó" ereklyét kereső dán pap jóvoltából - a relikvia átkerült Roskildébe.
A Szent Lúciusznak tulajdonított koponya úgy jutott a roskildei székesegyházba, hogy a dán város polgárai elhatározták, újonnan felszentelt templomuknak védőszentre lenne szüksége. Két pap el is indult Rómába, hogy magától a pápai államtól kérjen ereklyét. Útjuk a Szent Cecília-templomba vezetett, ahol a rengeteg szent tárgy közül éppen a nap által megvilágított, így különleges színt kapó koponyára esett a választásuk.

Az ereklye egészen az 1600-as évekig a Roskilde-katedrálisban maradt, majd a 17. század második felében előbb a koppenhágai Állami Művészeti Múzeumba, majd a Dán Történeti Múzeumba szállították. A Szent Lúciusznak tulajdonított koponya 1908-ban a katolikus egyház jóvoltából végül a koppenhágai Sankt Ansgar katedrálisában kötött ki.
Az Aarhusi Egyetem kutatója, Jan Heinemeier a kutatást megelőzően úgy vélekedett, hogy a pápai ereklyét összekeverhették Sigurd Jorsalfarers norvég király koponyájával, amit az 1800-as évekig szintén a Dán Nemzeti Múzeumban őriztek, majd 1867-ben átadták az Oslói Egyetemnek. Különös egybeesés, hogy mindkét ereklyének ugyanaz volt a leltári száma, ezért Heinemeier úgy döntött, szénizotópos kormeghatározásnak veti alá a maradványokat.
A vizsgálatok egyértelműen megállapították, hogy a koponya jóval későbbi, a 340-431 közötti időszakból származik, így kizárt, hogy Szent Lúciuszé vagy az 1130-ban született Sigurd Jorsalfarersé lenne. Karin Frei régész-geológus a koponya stroncium-izotópjait vizsgálta meg: a stroncium-izotópok aránya ugyanis, amelyek a szilárd és folyékony táplálékból épülnek be, azon terület talajának izotóp-összetételével egyezik meg, ahol felserdült az adott személy. A vizsgálatok megmutatták, hogy a koponya tulajdonosa valóban élhetett Rómában, de ugyanúgy Dániában is, mivel mindkét terület altalaja szinte ugyanannyi stronciumot tartalmaz.
Teljesen életszerűtlen továbbá, hogy az 1100-as években valakinek a birtokába jusson egy dániai, 3-4. századból származó koponya. Rómában viszont ekkoriban katakombákban temetkeztek a korai keresztények, ahol az ideális klíma miatt kiváló állapotban maradtak fenn az emberi maradványok. A Dán Történeti Múzeum igazgatója, Per Kristian Madsen úgy gondolja, a rejtélyt úgy lehetne a legegyszerűbben megoldani, ha végre felnyitnák a Szent Cecília-templom oltára alatt található szarkofágot, hogy megnézzék, hiányzik-e onnan a koponya.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59