Nagy-Britannia legrégebbi írására bukkantak Londonban
2016. június 1. 18:08 MTI
Az Egyesült Királyság legrégebbi kézzel írt dokumentumára bukkantak régészek egy londoni feltáráson, ahol több mint 400 római kori, viasszal bevont fatáblát találtak.
Korábban
A Londoni Régészeti Múzeum (MOLA) szerdán közölte, hogy sikerült megfejteniük az 57. január 8-án kelt írást, egy pénzügyi dokumentumot, amelyre a Bloomberg hírügynökség új székházának építését megelőző régészeti feltáráson találtak meg. A dokumentum Nero császár korából származik, és egy Tibullus nevű felszabadított rabszolga 105 dénáros áruvásárlási tartozását és visszafizetési kötelezettségét rögzíti egy Gratus nevű felszabadított rabszolgának.
A feltáráson talált kétezer éves táblák közül eddig 89 feliratát fejtették meg, ezek között van az az írás, amely először tesz utalást Londonra, valamint pénzügyi dokumentumok, tanításról szóló bizonyítékok. A London nevére utaló táblát 65 és 80 között vésték, rajta a Londinio Mogontio felirat, amely azt jelenti: Londonban Mogontiusnak. A szakemberek szerint ez 50 évvel előzi meg Tacitus utalását Londonra, amelyet a római történetíró évkönyvében jegyzett fel.
A MOLA szerint a fatáblák, amelyeket az egykori Walbrook folyó mocsara őrzött meg az utókornak, "elénk tárják a főváros első éveinek életét azoknak a szavain keresztül, akik az új városban éltek, dolgoztak, kereskedtek és a közigazgatásban dolgoztak". A leletek "messze meghaladják a régészek várakozásait", és lehetővé teszik számukra, hogy "közelebb kerüljenek a római kori britekhez" - idézte Sophie Jacksont, a múzeum igazgatóját a BBC News. A leletek igen jelentősek. Ez a londoniak első nemzedéke, amely hozzánk beszél - tette hozzá. A mintegy másfél hektár területű feltárásokon találtak faépületeket, római kori utcákat is. A feltárt mintegy 700 leletet a nagyközönség is láthatja majd 2017 őszétől.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap