Mivel vívta ki a francia nép gyűlöletét Marie Antoinette?
2022. június 24. 14:50 Múlt-kor
Korábban
Forradalom és szexizmus
„A francia forradalom igyekezett kizárni a nőket a politikai hatalomból” – mondta el Robert Gildea, az Oxfordi Egyetem újkori történelemmel foglalkozó professzora.
Habár a nők korántsem voltak szabadnak nevezhetők XVI. Lajos idején sem, elméletben lehetséges volt egyes kivételezett helyzetben levő asszonyoknak – főként a király feleségének, illetve különböző státuszú szeretőinek –, hogy komoly mértékű informális hatalommal rendelkezzenek. A forradalmárok azonban még ennyi beleszólást sem kívántak engedni a nőknek a közügyekbe.
Nem a királyné volt az egyetlen nő, akinek a fejét vették Franciaország első átalakulása során: „Olympe de Gouges, A női és polgárnői jogok nyilatkozatának szerzője, szintén a guillotine alatt végezte” – mondta el Gildea.
„A francia forradalom kezdetén azzal vádolták Marie Antoinette-et, hogy túl nagy hatalommal bírt férje felett” – magyarázta Gildea. Ennek fényében könnyen látható, miért is kezdtek nagyszabású karaktergyilkosságba a királynéval szemben a forradalom propagandistái.
A királyné kivégzése
Kétségtelen, hogy a legkülönfélébb híresztelések még életében, kivégzése előtt szárnyra kaptak. „Férfi és női szeretők tartásával egyaránt vádolták, de még azzal is, hogy vérfertőző kapcsolata van a fiával” – mondta el Gildea.
A „kalácsos” idézet valójában nem is az eredetibb híresztelések közé tartozik: sokszor helyeztek már korábban is hasonló mondatokat más nemesasszonyok szájába. Könnyen lehet, hogy Jean-Jacques Rousseau – akinek írásai később nagy hatással voltak a forradalomra – volt az első, aki leírta a kifejezést 1767-ben.
„Az »Egyenek kalácsot!« először Jean-Jacques Rousseau egyik regényében fordul elő, amelyben egy fiktív 18. századi arisztokrata mondja ki a híres sort” – mondta el Maior-Barron.
Marie Antoinette esetében azonban a királyné becsmérlőit több is motiválhatta a puszta szexizmuson kívül – a királyné nagyon is valós fenyegetést jelentett a köztársaságpártiakra.
A hercegnő Habsburg hercegnő volt, és a francia korona elleni fegyveres felkelések intenzívebbé válásával fivéreitől próbált segítséget kérni, hogy seregeikkel beavatkozva mentsék meg a francia monarchiát. „Amikor ezek a hatalmak valóban lerohanták Franciaországot, Marie Antoinette-et árulónak tekintették” – mondta el Gildea.
Végül az Ausztria, Poroszország, Oroszország, Nagy-Britannia és megannyi más európai ország koalíciójából álló inváziós erőknek többszöri próbálkozása sem tudta megdönteni a francia forradalmat, amely felett végül Napóleon vette át az irányítást.
Eddigre azonban mind XVI. Lajost, mind Marie Antoinette-et kivégezték, majd’ száz évvel később pedig a forradalom örökösei írták a hivatalos történelemkönyveket, amelyek az „Egyenek kalácsot!”-toposzt is beleégették a francia köztudatba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- 11 napra tűnt el nyomtalanul a krimi koronázatlan királynője, Agatha Christie tegnap
- Margaret Thatcher az Egyesült Királyság élén tegnap
- Az első szívátültetéssel sikeresen magára haragította a dél-afrikai rezsimet Christiaan Barnard tegnap
- Viktória királynő közbenjárásával szabadult ki a börtönből Kossuth Zsuzsanna tegnap
- Három kategóriában díjazták a Magyaroszág 365 fotópályázat alkotóit tegnap
- Jézus Krisztus születésének ünnepére készít fel minket az adventi várakozás tegnap
- Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor tegnap
- A hidegháború végét jelentette a máltai találkozó 2024.12.02.