Mától megtekinthető Renoir aktja a Szépművészeti Múzeumban
2019. május 24. 10:23 MTI
A Szépművészeti Múzeum kamarakiállításon mutatja be péntektől, vagyis mától Pierre-Auguste Renoir a magyar kormány támogatásával megvásárolt remekművét, amely a gyűjtemény elmúlt 100 évének legértékesebb szerzeményezése.
Korábban
Pierre-Auguste Renoir 1903-ban született Fekvő női akt (Gabrielle) című festményét a Szépművészeti Múzeum. a magyar kormány támogatásával vásárolta meg. A festett akt 12,3 millió dollárért (3,5 milliárd forint) került magyar tulajdonba, és a Szépművészeti Múzeum más korabeli impresszionista festményekkel, többek között Cézanne, Gauguin és Pissarro munkáival együtt mutatja be a közönségnek augusztus 20-ig.
A tárlat csütörtöki sajtótájékoztatóján a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Baán László elmondta, hogy 2019 elején az elmúlt száz év legmagasabb árú vásárlásaként tudták megszerezni a magyar állam támogatásával Anthonis Van Dyck egy mesterművét.
Ez a rekord azonban hamar megdőlt, mivel a kormányzat segítségével most a Szépművészeti impresszionista gyűjteménye is igazi remekművel gyarapodhatott. Kovács Zsófia kurátor a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a most megvásárolt festmény Renoir késői korszakának kiemelkedő darabja, amelyet 1907-ben már kiállítottak Budapesten, akkor azonban a Szépművészeti Múzeum még nem tudta megszerezni.
Renoir 1903-ban készítette a festményt felesége unokatestvéréről, a több száz képéhez modellt álló Gabrielle Renard-ról. Az idős mester olyan elégedett volt az akttal, hogy négy évig magánál tartotta, és két újabb verzióban is megfestette.

Az első változat került most a Szépművészetibe, míg a későbbi verziókat olyan világhírű gyűjtemények őrzik, mint a párizsi Musée d'Orsay és Musée de l'Orangerie - mondta a kurátor. Kovács Zsófia elmondása szerint a péntektől látható kamarakiállítás olyan korabeli francia munkákkal helyezi kontextusba Renoir remekművét, amelyeket szintén 1907-ben állítottak ki Budapesten.
Ezek közül többet – Paul Gauguin, Camille Pissarro, Eugene Boudin és Charles-Francois Daubigny képeit – a Szépművészeti Múzeum akkor meg is vásárolt, más festményeket – Paul Cézanne, Maurice Denis és Pierre Puvis de Chavannes vásznait – pedig magyar magángyűjtők vettek meg, és később kerültek a múzeum gyűjteményébe - mondta el Kovács Zsófia.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Ókor
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa
- Charun az etruszk haláldémon
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino?
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59