Máig nem sikerült a végére járni a 19. századi „szellemfotós” rejtélyes módszerének
2019. október 22. 09:39 Múlt-kor
Korábban
Hézagok a történetben
Ahogy azonban telt az idő, egyre több bizonyíték gyülemlett fel, amely ellentmondott Mumler állításainak. Előfordult például, hogy elkészített egy „szellemfotót” egy nő számára, aki fivérét veszítette el a polgárháborúban – a fivér azonban később élve hazatért.
A hívő spiritualista nő azonban ezután sem vádolta meg a fotóst csalással – egy őt összezavarni akaró „gonosz szellem” tevékenységének tudta be a történteket.
Más esetekben nem volt ilyen egyszerű kibújni a vádak alól: amikor egy férfi vendég az egyik „szellemben” felismerte saját felesége alakját – aki nem csak, hogy életben volt, de nemrég maga is járt Mumler stúdiójában – nyilvánvalóvá vált, hogy a „szellemfotós” korábbi negatívok segítségével helyez „új” alakokat képeire.
Mumler egyre forróbbnak érezte lába alatt a talajt, ezért 1869-ben megpróbálta New Yorkba áthelyezni tevékenységét – itt azonban hamar letartóztatták, és csalás vádjával állították bíróság elé. A New York-i ügyészek szakértők egész hadát szólították tanúként, ők pedig kilencféle módszert is felsoroltak, amellyel Mumler „szellemfotói” készülhettek.
A szemfényvesztések és átverések legnagyobb korabeli szakértője, a mutatványos P.T. Barnum bemutatott a tárgyaláson egy saját magáról készült képet, amelyen a meggyilkolt Abraham Lincoln elnök szelleme látható mögötte.
Az esküdtszéket azonban még ez sem győzte meg. Érvelésük szerint bár Mumler számtalan módon hamisíthatta képeit, sohasem kapták rajta ilyesfajta tevékenységen, és nem volt konkrét bizonyíték arra, hogy a felsorolt hamisítási eljárások valamelyikét alkalmazta volna. Emellett a védelem is igyekezett hatni az esküdtekre azzal, hogy a valóságnál jóval tágabbnak állította be a fotográfia lehetőségeit.
„A védelem amellett érvelt, hogy az emberi találékonyság láthatóan olyan dolgokra is képes, amelyek egy emberöltővel korábban még varázslásnak tűntek volna” – mondta Manseau. „Hogyan mondhatjuk tehát, hogy a fotográfia biztosan nem képes erre is?”
A szellemektől az újságokig
Mumlert végül felmentették, és visszaköltözött Bostonba. Nem tért vissza a „szellemfotózáshoz”, ehelyett másra fókuszálta csillapíthatatlan találékonyságát: előállt az úgynevezett Mumler-eljárással, amely a történelem során először lehetővé tette fényképek újságokban való nyomtatását, forradalmasítva az újságírást.
Mielőtt azonban végleg felhagyott volna a rejtélyes szellemalakok fotózásával, nem mást fogadott stúdiójában vendégként, mint a meggyilkolt elnök özvegyét, Mary Todd Lincolnt.
1870-ben, öt évvel az elnök halála után már sorra nyerték a csatákat a szkeptikusok mind a „szellemfotósok”, mind a különféle médiumok ellen, azonban a volt first lady – más elkötelezett spiritualistákhoz hasonlóan – továbbra is hinni akart az élőkkel kommunikáló szellemvilágban.
Mumler kétségtelenül leghíresebb fotóján a feketébe öltözött apró termetű özvegy egy széken ül, miközben mögötte fénylő fehér alakként jelenik meg elhunyt férje, kezét az asszony vállaira téve.
„Ez volt az utolsó fénykép, amely életében készült róla” – mondta Manseau. „Senki sem tántoríthatta el abból a hitéből, hogy Abraham Lincoln továbbra is ott volt az oldalán.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Mussolini
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Bukása után a németek feltétlen kiszolgálója lett a korábbi szövetséges, Benito Mussolini
- Szörnyű bosszút állt az olasz nép Mussolini rémuralmáért
- Folytatják a holokausztmúzeum építését az egykori Mussolini-villa közelében
- Merényletek sorát élte túl hihetetlen szerencsével Mussolini
- Az életébe került Mussolini vejének, hogy szembefordult apósával
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap