Lányukat megölette volna, férjét azonban eltemetni sem akarta Svédország őrült királynéja
2018. november 30. 08:36 Múlt-kor
Korábban
Száműzetés belföldön és külföldön
Mária Eleonóra különös epizódjai egyre gyakoribbakká váltak, ennélfogva végül 1636-ban a kormányzótanács Gripsholm várába száműzte, és megfosztotta lánya felett gyakorolt jogaitól. Ebben szerepet játszhatott az is, hogy az anyakirálynő egyre barátságosabb viszonyt ápolt az ellenséges dán udvarral – kijelentette, hogy nyitott lenne a Krisztina és IV. Keresztély dán király negyedszülött fiá, Ulrik közötti házasság felé. Jogaitól megfosztva, az általa sosem kedvelt Svédországban szinte fogva tartva azt kérte a kormányzótanácstól, hadd térhessen haza Brandenburgba. A kormányzótanács ezt elutasította, Mária Eleonóra azonban saját kezébe vette az irányítást: titokban elkezdte tervezni IV. Keresztély segítségével szökését.
Az akcióra 1640. július 22-én került sor: egy udvarhölgyével egy ablakon át ereszkedtek le Gripsholm várából, ahonnan álruhában, kocsin jutottak el Nyköpingbe, ahol felszálltak a dán király által odarendelt hajóra. A hajó az eredeti terv szerint német földre vitte volna őket, Mária Eleonóra azonban meggyőzte a kapitányt, hogy vigye őket inkább Dániába.
Az anyakirálynő itt a király vendégeként élt, Brandenburgba csak azután látogathatott, hogy bátyja elhunyt, ugyanis György Vilmos választófejedelem nem volt hajlandó fogadni. Az új választófejedelem, Frigyes Vilmos azonban szintén ragaszkodott ahhoz, hogy ne Brandenburg, hanem Svédország állja az anyakirálynő eltartását. Az eddigre már nagykorúként uralkodó Krisztina elérte kormányánál, hogy biztosítsanak apanázst édesanyjának, ezt pedig még kiegészítette saját kincstárából.
A hajdani királyné idővel különös módon elkezdett visszavágyni Svédországba, és 1648-ban vissza is tért. Krisztina megvásárolta számára az újonnan épült Makalös („páratlan”) nevű várat, amelyet azonban 1652-ben végül visszaadott eredeti tulajdonosának (sosem fizette ki). A királynő 1654-ben lemondott trónjáról unokatestvére, Károly Gusztáv javára, aki így X. Károly Gusztáv néven lett Svédország királya.
Mária Eleonóra megijedt, hogy apanázsa így megszűnik, félelme azonban nem igazolódott be: 1655 márciusában bekövetkező haláláig nem voltak pénzügyi gondjai. A lemondott Krisztina ekkor már Brüsszelben lakott, és az év végén, decemberben áttért a katolikus hitre. Sohasem ment férjhez, ehelyett Rómában a művészetek, különösen a színház mecénásaként tevékenykedett. Édesanyját végül annak szeretett férje, Gusztáv Adolf mellé temették a stockholmi Riddarholm-templomban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap