Kölcsey- és Petőfi-emléktáblát bírál egy román egyesület
2015. április 2. 16:59 MTI
Kölcsey Ferencnek és Petőfi Sándornak emléket állító Nagykárolyi magyar nyelvű emléktáblák eltávolítását, kétnyelvűekre cserélését kérte egy román egyesület - közölte csütörtökön a Szatmár.ro portál.
Az Európai Méltóságért Polgári Egyesület (Asociatia Civica pentru Demnitate in Europa) átiratban szólította fel a nagykárolyi polgármesteri hivatalt, hogy harminc napon belül cserélje ki az emléktáblákat olyanokra, amelyeken előbb románul szerepel a felirat. Az egyesület elnökét, a felszólítást aláíró Dan Tanasa bloggert a románok sérelmére elkövetett vélt székelyföldi magyar visszaélések kapcsán tett sorozatos feljelentései tették ismertté az erdélyi magyarság körében.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) helyi szervezete által 2003-ban állított Petőfi-emléktábla egy általános iskola falán áll, és a költő Nagykárolyban írt verssoraival emlékeztet arra, hogy a város "ákácfái" alatt látta meg először Petőfi Sándor Szendrey Júliát, későbbi feleségét. A Kölcsey Ferenc emléktáblát 2004-ben állíttatta az RMDSZ az egykori megyeháza falára, melyben ma szakközépiskola működik. Ez arra emlékeztet, hogy 1829 és 1834 között a Himnusz szerzője vármegyei jegyzőként dolgozott az épületben.
Kovács Jenő polgármester, a helyi RMDSZ-szervezet elnöke az ügy kapcsán kijelentette, megvizsgálják, hogy valóban vonatkozik-e a kétnyelvűség követelménye a nagykárolyi emléktáblákra. "Amennyiben bebizonyosodik, hogy a 21. században Romániában tényleg nem megengedett magyar nyelvű emléktáblát állítani jeles elődeinknek, akkor természetesen a nagykárolyi magyarság többnyelvűeket helyez ki majd a két emléktábla helyére" - idézte a Szatmár.ro portál a polgármestert.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap