Hogyan lettek a vikingekből két évszázaddal később normannok?
2024. augusztus 26. 18:05 Múlt-kor
A Brit-szigetek történelmében messzemenő következményekkel járt a 11. század eleji normann invázió. De kik voltak valójában a normannok és honnan származtak?
Korábban
Kísért a vikingek szelleme
Valószínűleg 2022-re esett a saint-clair-sur-epte-i szerződés 1111. évfordulója. Ebben III. Károly nyugati frank király Rollo viking vezérre ruházta a Rouen és a Szajna folyó körüli földeket.
Hagyományosan ezt tekintjük a Normandiai Hercegség alapításának, Rollót (illetve keresztségben felvett nevén Róbertet) pedig az első normandiai hercegnek. A szerződést egy száz évvel későbbi krónikaíró, Saint-Quentin-i Dudo által felállított, némileg homályos kronológia alapján szokás 911-re datálni.
2011-ben széles körű érdeklődés övezte az 1100. évfordulót, Normandia születésnapját; a „Boldog Születésnapot, Normandia!” rendezvénysorozat hivatalos kiadványai még arra is felhívták a közöség tagjait, hogy „ébresszék fel a vikingek bennük szunnyadó szellemét, és hódítsák meg Normandiát”. De mire is gondolhattak ezzel?
Valószínűleg a középkori Skandinávia lakóinak – akiket szokás kézenfekvő, bár pontatlan kifejezéssel vikingekként emlegetni – Észak-Európa tengerein át megtett hatalmas útjaira utalhattak vele. Ezek az utazások Izlandra, Grönlandra, Észak-Amerikába, továbbá természetesen a Brit-szigetekre és a mai Franciaország területére is elvitték őket, és számos jelentős település született a nyomukban.
A „viking szellem” emlegetése mindenképpen helyénvaló Normandia alapítása kapcsán. Rollo és követői is efféle utakon jutottak el Normandiába, nem is beszélve a korábbi fosztogatókról, akik a 840-es évek óta rendszeresen felbukkantak Észak-Franciaország területén és a Szajna mentén.
Normann harcos 19. századi ábrázolása
De vajon a „Boldog Születésnapot, Normandia!” szervezői joggal vontak párhuzamot a tengerjáró, kalandor viking alakja és Normandia születése között? Az asszociáció legalábbis furcsán hathat: elvégre a történelmi folyamatokat a bizonyos népek feltételezett inherens tulajdonságaival magyarázó nézőpontok a legtöbb tudományterületen mára kimentek a divatból.
Ugyanakkor a vikingek és normannok közötti átmenet hangsúlyozása fontos történelmi kérdéseket állít a középpontba. Hódító Vilmos és felesége, Matilda nevei nem skandináv eredetűek: rajtuk keresztül azonnal szembesülünk a lezajlott kulturális változással. Hogyan lettek a 9. századi vikingekből a 11. századi normannok?
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Emlékezetből diktálta le fő művét az erdélyi orvos és polihisztor, Pápai Páriz Ferenc 08:20
- Nemcsak itthon, külföldön is sikereket aratott dalaival Máté Péter tegnap
- A római nép rajongott érte, a filozófusok megvetették a véres gladiátorjátékokat tegnap
- Szegény vidéki papból lett Franciaország első embere Richelieu bíboros tegnap
- A közlekedés fejlődésével egyre látogatottabbá vált a kizöldülő Városliget tegnap
- Kétes hírű luxusszállodát is vezetett a Sacher-torta megálmodója tegnap
- Ritka érmék és evőeszközök kerültek elő I. Szulejmán mauzóleumánál tegnap
- Magyarországra is elhozza egyik legújabb munkáját John Malkovich tegnap