Hivatalosan is diktátor lehet Franco
2015. április 9. 12:24
Régi vitát élesztett újra a spanyol Királyi Történelmi Akadémia igazgatója. Carmen Iglesias szerint elérkezett az idő, hogy Francisco Francót hivatalosan is diktátornak minősítsék.
Korábban
"Dictador" - olvasható a legnagyobb internetes enciklopédia, a Wikipedia spanyol nyelvű oldalán a Francisco Francóról szóló szócikkben a Spanyolországot 1939-1975 között vezető egykori spanyol katonatiszt neve mellett. A Franco-rezsimmel kapcsolatban általában diktatórikus jegyekkel bíró, tekintélyuralmi rendszerről szokás beszélni, ám Spanyolországból időről időre fellángol a vita, hogy helyénvalóbb lenne, ha az ibériai országot vaskézzel irányító Caudillót diktátornak neveznék - immáron hivatalosan.
A spanyol Királyi Történelmi Akadémia által kiadott lexikonban jelenleg Franco rendszerének jellemzése mellett a "tekintélyelvű, de nem totalitárius" megfogalmazás szerepel. Az Akadémia igazgatója, Carmen Iglesias egy minapi madridi konferencián azonban úgy fogalmazott, hogy a 2011-ben kiadott biográfia e szócikke "szükségtelen vitát" generált, amit az új, digitális verzióban haladéktalanul korrigálni kell. A négy évvel ezelőtt megjelent apologetikus életrajzról - amely 6,4 millió eurót emésztett fel - ugyanis úgy tartják, hogy megpróbálja elkendőzni a spanyol vezető 36 éves uralmának rémtetteit. A Franco-szócikket amúgy egy elismert középkorász, Luis Suárez írta - ő az egyetlen olyan szaktekintély, aki évek óta a Francisco Franco Alapítványnál kezelt családi archívumba betekintést nyerhet.
Franco egyik életrajzírója, Paul Preston, a London School of Economics tanára üdvözölte a kezdeményezést, "nevetségesnek" nevezve a "jobboldali elhajlással" vádolt Akadémia kiadványában szereplő Franco-szócikkét. "Az eredeti szöveg lényegében Franco hagiográfiája, amely a Caudillóból jámbor figurát csinál, s nem nevezi diktátornak. Ez támadás azok ellen, akik finomam szólva sem szívlelik Francót, igaz, négy évtizedes hatalma alatt folyamatos volt az agymosás, ami még bizonyos értelemben ma is létezik" - fogalmazott a kutató.
Az Akadémia kommunikációs referense arról tájékoztatott, hogy a lexikon digitalizálása során az összes szócikket felülvizsgálják, de arról még nem született döntés, hogy a szóban forgó bejegyzést ki fogja szerkeszteni.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


fasizmus
- Goebbels „utolsó éjszakája” – hat gyerek halála
- „Ép testben, ép lélek” – oktatás a fasiszta Olaszországban
- Hősök a Köztársaságban, rabszolgák a Szovjetunióban
- Életveszélyes sebet kapott a Nagy Háborúban Benito Mussolini
- Audrey Hepburn tiniként támogatta a holland antifasiszta ellenállást
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- Regényeivel vette fel a harcot a fasizmus terjedése ellen Karel Čapek
- A halál balvanói alagútja
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59