Gyermeki rajzokat találtak egy középkori kézirat margóján
2016. július 22. 16:21
Vasvillás ördög, törzs nélküli emberalak és egy szarvasmarha – egy 14. századi, nápolyi kolostorból származó kéziraton minden bizonnyal gyermekek által rajzolt irkafirkákat fedeztek fel a szakértők. A rajzokat megvizsgáló pszichológus szerint szinte biztos, hogy nem felnőtt, hanem egy 4-6 éves korú ifjonc engedhette szabadjára fantáziáját az ősi lapokon, így ez az első alkalom, amikor középkori kódexlapokon gyermeki alkotásokra bukkantak.
Korábban
A gyermek vagy gyermekek nem a kéziratok keletkezési idejekor, hanem egy-két évszázaddal később élhették ki kreativitásukat, mondta Deborah Thorpe, a Yorki Egyetem tudományos munkatársa, aki egy teljesen más projekten dolgozott, amikor véletlenül felfedezte őket. „A középkori kéziratok online adatbázisán kutattam, amikor megtaláltam a kódexek margóján a véleményem szerint gyermekek által készített alakokat. Akkor merült fel bennem a kérdés: erről a témáról írt már egyáltalán valaki?” – mondta a kutató a LiveScience-nek. Egyébként nem ritka, hogy középkori kódexek lapszélein különböző, furcsa ábrákat, széljegyzeteket találnak.
Például volt már, hogy bukdácsoló állatokat vagy éppen a nagydolgukat végző szerzeteseket megjelenítő rajzokra bukkantak. Ezek az alakok olykor igencsak gyermekded minőségűek, a szakértők szerint a magasan képzett, írástudó, de gyakran unatkozó szerzetesek így próbálták feldobni mindennapjaikat, olvasható a Cogent Arts and Humanities tudományos szaklapban most megjelent brit tanulmányban.
Kiemelték, hogy a legtöbb, kódexben található rajz minden bizonnyal felnőtt által készülhetett, ám Thorpe meg volt győződve, hogy az újonnan felfedezett rajzocskákat gyermeki kezek alkották. A brit kutató sejtését ugyanakkor egy gyermekpszichológus is megerősítette.
A most megtalált három rajzon feltűnik egy vasvillás ördög, valamint egy emberalak is, aki egy szarvasmarhára, esetleg lóra hasonlító állat mellett áll. Az illusztrációkat megvizsgáló pszichológus szerint valóban gyermek készíthette őket, mégpedig 4-6 éves korú. Mint kifejtette, több jellemző is erre utal: hosszúkás alakok, aránytalanul hosszú lábak, a törzs hiánya, valamint a kihangsúlyozott fej. „Ezek a pszichológus szerint pontosan azok a tényezők, amelyek egy ilyen korú gyermeknek különösen fontosak. Ha megnézünk egy mai 4-6 éves rajzait, hasonló jellemzőket fogunk találni” – magyarázta Thorpe.
Természetesen elképzelhető, hogy a négy-öt évszázados rajzok átverik a gyakorlott szemű pszichológust, ám amennyiben igaza van, Thorpe felfedezése az első középkori kódexben lévő irkafirka, amely gyermeki kézhez köthető.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Kulcsfontosságú szerepet játszott Hlatky Endre az 1944-es sikertelen kiugrási kísérletben
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért 20:20
- Az egyenjogúságtól tartva 1921-ben betiltották a női focit 18:06
- Már a kereszténység előtt is a téli ünnepek szereplői voltak a krampuszok 16:05
- 10 érdekesség, amit nem tudtál a Mikulásról 15:05
- Tetoválástól az arcfelismerésig: a személyazonosítás története 14:05
- Különös hagyományok szerint élt az ősi azték társadalom 09:05
- Már gyerekként is rajzaival akarta elkápráztatni a világot Walt Disney tegnap
- Valósággal befagyott a németek Moszkva elleni támadása tegnap