Felváltva látogatták meg feleségeiket az "igazi" sziámi ikrek
2016. március 11. 14:49 MTI
205 éve, 1811. március 11-én született a törzsénél összenőtt Csang és Eng, az "eredeti" sziámi ikerpár. Harmincévesen megállapodtak, Észak-Karolinában vettek egy farmot, felvették az amerikai állampolgárságot és a Bunker nevet. 1843 áprilisában elvettek egy testvérpárt és külön házat építettek, lévén azonban szó szerint elválaszthatatlanok, felváltva laktak mindkét otthonban és asszonynál. A testvérpárnak külön-külön is sok, összesen 21 gyermeke született.
Korábban
Egy Bangkok közeli városban, kínai apjuk lakóhelyként is szolgáló halászcsónakján látták meg a napvilágot. Nevük nem túl bonyolult, a Csang jobbot, az Eng balt jelent kínai nyelven. A különleges rendellenesség már gyermekkorukban hírnevet szerzett nekik, a sziámi király is maga elé hívatta és megcsodálta őket. A mellkasuknál összenőtt ikreket 17 éves korukban egy angol üzletember "bérelte ki" özvegy anyjuktól, mondván, hogy megismerteti a gyerekeket a világgal és a világot a gyerekekkel.
Az ígéretnek csak a második fele teljesült: a következő években Amerikában és Európában mutogatta őket fél dolláros (akkoriban igen tekintélyes) belépti díj ellenében a szenzációra éhes közönségnek. Az ikrek gyorsan megtanultak angolul és hamar átlátták helyzetüket, ezért nagykorúságukat elérve szakítottak "patrónusukkal". Ezután önállóan, de összenőve szereztek fellépéseikkel hírnevet és kisebb vagyont maguknak.
Harmincévesen megállapodtak, Észak-Karolinában vettek egy farmot, felvették az amerikai állampolgárságot és a Bunker nevet. 1843 áprilisában elvettek egy testvérpárt és külön házat építettek, lévén azonban szó szerint elválaszthatatlanok, felváltva laktak mindkét otthonban és asszonynál. A testvérpárnak külön-külön is sok, összesen 21 gyermeke született. Az amerikai polgárháború kitörése után vagyonuk és rabszolgáik nagy részét elvesztették, de újra egyenesbe jöttek, miután még egyszer megmutatták magukat Európának. A turnéról hazatérve a rosszabb kedélyű, vigaszt az italban kereső Csangot szélütés érte, az ikrek ezután már nem mozdultak ki farmjukról. Itt is haltak meg 63 évesen, 1874. január 17-én: Csanggal tüdőgyulladás végzett, a szívrohamot kapó Eng három óra múlva követte őt.
Az igazsághoz tartozik, hogy az ikreknek lett volna lehetőségük a szétválasztásra, de sose szánták rá magukat a műtétre. Nem csak azért, mert tartottak az operációtól, de azért is, mert annyira megszokták egymás közelségét, hogy nem akarták elhagyni egymást. Kettejük között kiváló volt az összhang: összenőve is remek céllövők, úszók és futók, közös szerveik nem lévén mindketten teljes emberek és különböző egyéniségek voltak.
Sziámi ikrekről már az ókorból is maradtak fenn feljegyzések, képek - igaz, akkor még szerencsétlenségek hírnökeként tekintettek rájuk. Az első dokumentált feljegyzés a vállától csípőjéig összenőtt angol Mary és Eliza Chulkhurstről maradt fenn a XI. században.
Az ilyen rendellenesség szerencsére elég ritka, becslések szerint 80 ezer szülésre jut egy összenőtt ikerpár. Háromnegyed részük a mellkasánál nő össze, a többi fartájon vagy a medencénél, ritkán a fejnél; előfordul, hogy a közös medencéhez két különálló gerincoszlop kapcsolódik, de az is, hogy a két külön testhez csak egy fej tartozik. Sikeres szétválasztásukat az orvostudomány fejlődése az utóbbi időben lehetővé tette, de a műtét még ma is nagy kockázatot jelent. Magyarországon 1998-ban a szegedi gyermekklinikán operáltak szét - komoly orvosi bravúrral - két Romániában született, mellkasuknál és hasuknál összenőtt három hónapos kislányt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.