Felháborodtak a zsidó szervezetek a háború alatti szlovák államot mentegető videó miatt
2017. február 27. 09:23 MTI
Nagy felháborodást váltott ki a szlovákiai zsidó szervezetek körében a Matica slovenská kulturális szervezetnek a Bez 14. marca (Március 14-e nélkül) című videója, amely mentegetni próbálja a 2. világháború alatti fasiszta szlovák állam zsidóellenes politikáját.
Korábban
A bírált videó a YouTube internetes videomegosztó portálon, illetve a magát kulturálisnak minősítő szervezet honlapján volt korábban látható, de a közfelháborodás következtében a Matica levetette azt mindkét helyről (a videó azonban más csatornán elérhető a Youtube-on). Nem ez az első eset, hogy a Matica slovenská vezetése az 1939-1945 közötti években létező bűnös fasiszta szlovák állam rehabilitálására törekszik - emlékezetnek a zsidó szervezetek közös nyilatkozatukban, amelyről vasárnap tájékoztatott a TASR közszolgálati szlovák hírügynökség.
A nyilatkozat szerint a maticások ebben a videóban arra a cinikus következtetésre jutottak, hogy tekintettel a korabeli európai fejleményekre a szlovákiai zsidókra mindenképpen tragikus sors várt volna. "És ezért - ezzel a logikával összhangban - (Jozef) Tiso rendszere tulajdonképpen nem visel semmiféle felelősséget a mi közeli hozzátartozóink legyilkolásáért. Ez alávaló hazugság. Történelmileg nincs kétség afelől, hogy Tiso rendszere felelős a Szlovákiából a náci megsemmisítő táborokba deportált több tízezer zsidó életéért. Ez a bűncselekmény soha nem évül el, és nem lesz elsimítva" - olvasható a közös dokumentumban.
A szlovákiai zsidó szervezetek szerint ez a maticás videó egy olyan időszakban tűnt fel, amikor aktívabb tevékenységbe kezdtek az egykori szlovák fasiszta állam védelmezői, a neonácik és más szélsőségesek. "Követeljük a kormánytól, amely programnyilatkozatában sokszor hivatkozik a fasizmus és az szélsőségesség elleni harcra, nevezetesen Robert Fico miniszterelnöktől, hogy foglaljon egyértelműen állást az állam által pénzelt intézmény (Matica slovenská) fasisztoid megnyilvánulásai ellen" - áll a dokumentumban.
A Matica slovenská a már korábban mások által is bírált videóval kapcsolatban a héten közölte: a Bez 14. marca nem történelmi dokumentum, a célja pedig állítólag az, hogy a szlovák társadalomnak egy más véleményt is bemutasson március 14-ről, és ezzel elejét vegye a társadalom radikalizálódásának. "Véleményünk szerint ez a másfajta nézőpont igyekszik objektív lenni, mert az egyik oldalon figyelembe veszi az ártatlan zsidók és Szlovákia, illetve Európa további polgárainak szenvedéseit. A másik oldalon pedig figyelembe veszi azt, hogy az akkori politikusok igyekeztek megakadályozni Szlovákia felosztását a szomszédos hatalmak között, ami egy reális veszély volt" - állítja Marián Tkác, a Matica slovenská elnöke. A Matica elnöke szerint nem akarták ünnepelni azt, amit nem lehet ünnepelni, hanem "alternatív kérdéseket" akartak feltenni. 1939. március 14-e a fasiszta Szlovák Állam megalakulásának dátuma. Ennek volt elnöke Jozef Tiso katolikus pap.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. Hunyadi Mátyás uralkodása
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Oroszlánrészt vállalt Mátyás királlyá választásában Szilágyi Erzsébet
- Szinte teljesen ködbe burkolózik Szilágyi Erzsébet élete
- Bár kevés biztosat tudunk róla, rendkívül fontos szerepet játszott a magyar történelemben Szilágyi Erzsébet
- Magyarország történetéről szóló, elveszettnek hitt 16. századi kéziratot vizsgálnak a BTK kutatói
- A befolyásolható ifjú király előbb esküt tett Hunyadi Lászlónak, majd kivégeztette
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- Fényes győzelmet arattak Kinizsiék Kenyérmezőnél a portyázó törökök felett
- A kiéheztetés lassú, de biztos fegyverével kényszerítette térdre Ausztriát Mátyás király
- A skót klánalapító, a skizofrén és a püspök – öt királyi fattyú a magyar történelemből
- Jóslat című drámájával magára vonta egyházi felettesei haragját Csiky Gergely tegnap
- Máig számtalan kérdés lengi körül John Lennon halálát tegnap
- Mumifikálási lázban égtek az ókori egyiptomiak tegnap
- Mintha atombomba robban volna fel a kikötőben tegnap
- 7 híres merénylet amerikai elnökök ellen tegnap
- Egy bizarr eset árnyékolta be a Colt gyártásának kezdeteit tegnap
- Mindegyik rokonát magas állami tisztségekbe helyezte „a Kárpátok géniusza”, Nicolae Ceaușescu tegnap
- Napóleon a legbátrabb franicának tartotta Ney marsallt, mégsem kegyelmezett neki 2024.12.07.