Elsőéves műszaki hallgatók fedeztek fel egy rejtett középkori szöveget
2020. december 4. 12:48 Múlt-kor
A New York állambeli Rochesteri Műszaki Egyetem (RIT) hallgatói korábban nem ismert, rejtett szövegeket fedeztek fel egy 15. századi pergamenen egy olyan rendszer segítségével, amelyet maguk fejlesztettek még elsőévesekként.
Korábban
A kézirat az egyetem saját gyűjteményének egyik darabja volt, az ultraviola-fluoreszcenciás vizsgálat azonban kimutatta, hogy úgynevezett palimpszesztről van szó – olyan pergamenről, amelyet többször is felhasználtak kéziratokhoz.
A látható kézirat keletkezésének idején a pergamenkészítés rendkívül költséges és bonyolult eljárás volt, így bevett szokás volt újrahasznosítani az egyes lapokat – a korábbi szöveget általában lekaparták vagy egyéb módon eltávolították. Kémiai nyomai azonban rajtamaradtak általában a lapon, így előfordul, hogy az emberi szem által nem érzékelhető tartományú fények segítségével ki is mutatható, és akár olvashatóvá is tehető.
„Rendszerünk felhasználásával kikölcsönöztünk több pergament is a Cary Gyűjteményből itt az RIT-n, és amikor az egyiket az UV-fény alá helyeztük, lenyűgöző sötét francia folyóírás látszott a szöveg alatt” – mondta el Zoë LaLena, az immár másodéves hallgatók egyike. „Ez azért volt elképesztő, mert a dokumentum már egy évtizede a Cary Gyűjteményben van, és senki nem vette észre. És azért is, mert egyúttal az Ege-gyűjteményből származik, amelyben 30 másik ismert lap van ugyanebből a könyvből, tehát igazán lenyűgöző, hogy a 29 másik lap, amelyek helyéről is tudunk, szintén lehet, hogy palimpszeszt.”
A 19 fős hallgatói csoport még a tavaszi félévben alkotta meg a szerkezetet egy tanórai projekt keretében, amelynek követelménye volt, hogy rejtett írások felfedezésére képes eszközt építsenek.
A koronavírus-járvany miatt ugyan a végső simításokat nem tudták elvégezni rajta, azonban az egyetem egy 1975-ben végzett hallgatójának nagyvonalú pénzbeli hozzájárulásának köszönhetően a hallgatók közül hárman – köztük LaLena – tovább dolgozhattak a projekten a nyár folyamán, az ősszel pedig befejezték a szerkezetet is, amellyel aztán vizsgálatokat hajthattak végre.
Steven Galbraith, a Cary Grafikus Művészeti Gyűjtemény kurátora elmondta: izgatta, hogy a hallgatók felfedezték a pergamenlap palimpszeszt mivoltát, mert hasonló lapokat igen sokat tanulmányoztak már országszerte a kutatók, azonban sosem vizsgálták meg ezeket UV-fény alatt, és nem is készítettek róluk teljes leképezéseket.
Otto F. Ege (1888-1951) tanár és könyvkereskedő rendkívül ismert „könyvdaraboló” volt, aki a hiányos vagy sérült középkori kéziratokat rendszerint lapokra szedve adta el, illetve adományozta különböző intézményeknek, köztük a Cary Gyűjteménynek.
Galbraith hozzátette: amiatt is izgatott, hogy ez azt jelenti, számos más kulturális és oktatási intézmény is rendelkezhet olyan, az Ege-gyűjteményből való darabokkal, amelyek palimpszesztek lehetnek.
„A hallgatók rendkívül fontos információval szolgáltak legalább két kéziratos lapunkról itt a gyűjteményben, és bizonyos értelemben fel is fedeztek két olyan szöveget, amelyekről nem tudtuk, hogy a gyűjteményben vannak” – mondta Galbraith. „Most az a feladat, hogy rájöjjünk, mik is ezek a szövegek, és ez a lényege a spektrális képalkotásnak a kulturális intézményekben. Ahhoz, hogy teljességgel megértsük saját gyűjteményeinket, ismernünk kell azok mélységeit, és a képalkotás tudománya segít felfedni mindezt.”
A hallgatók szívesen vizsgálnák meg, az Amerika-szerte megtalálható, Ege-gyűjteményből származó kéziratok közül mennyi palimpszeszt még ezen kívül. A közeli Buffalo és Erie Megyei Közkönyvtárban egy másik Ege-lapot is megvizsgáltak, amely szintén újrafelhasznált pergamennek bizonyult. Igyekeznek felvenni a kapcsolatot minél több gyűjteménnyel, amely tartalmaz Ege által eladott vagy adományozott szöveget. A szövegek felfedésével a paleográfusok is megkezdhetik megfejtésüket és értelmezésüket.
A hallgatók a 2021-es Középkori Tanulmányok Nemzetközi Konferenciáján is meg fogják osztani eredményeiket, továbbá bemutatják a projektet az egyetem saját, Imagine RIT című tudományos fesztiválján.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
pápaság
- Pápasága ideje alatt csaknem az egész bolygót beutazta II. János Pál
- Csupán 33 napig uralkodott a I. János Pál, a „mosolygós pápa”
- Számos protestáns ország tiltakozott XIII. Gergely pápa naptárreformja ellen
- Róma elfoglalása zárta le az egységes Olaszországért folytatott hosszú küzdelmet
- A macskák vallásos imádata is szerepelt a templomosok ellen felhozott vádak között
- Nagy tekintélyű professzor távozása után kezdett el hanyatlani az első magyar egyetem
- Mintafeleség lehetett a mérgezésekkel megvádolt Lucrezia Borgia
- Élhetőbb várossá alakította Rómát IV. Sixtus, a reneszánsz pápa
- A magyar győzelem hírére zúgnak délben a harangok
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa 09:05
- Grace Kelly lemondott Hollywoodról, hogy hercegné lehessen tegnap
- A magyar divat koronázatlan királynője volt Rotschild Klára tegnap
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság tegnap
- Félmillió áldozatot követelt a Banglades függetlenségét is elhozó Bola-ciklon tegnap
- Jezsuita mintára hozta létre Pázmány Péter a nagyszombati egyetemet tegnap
- Nem vették fel a főiskolára, húsz évig épületek díszítésén dolgozott Auguste Rodin 2024.11.12.
- First Ladyk politikai szerepben 2024.11.12.