Edward Munch egyik mesterművével gazdagodott Amszterdam
2018. január 25. 09:58 MTI
Az amszterdami Van Gogh Múzeumban látható az egyetlen, hollandiai gyűjteményben lévő portré Edvard Munch (1863-1944) norvég expresszionista festőtől, Van Gogh kortársától. A Felix Auerbach portréja című új szerzeményt kedden mutatták be a nyilvánosságnak.
Korábban
Az amszterdami Van Gogh Múzeum nemrég szerezte meg az egyetlen, hollandiai gyűjteményben lévő portrét Edvard Munch (1863-1944) norvég expresszionista festőtől, aki Van Gogh kortársa volt. A Felix Auerbach portréja című új szerzeményt kedden mutatták be a nyilvánosságnak. Az ismert német orvost ábrázoló portrét egy meg nem nevezett magángyűjtőtől vásárolta a múzeum, amely a vételár összegét nem árulta el.
A festményt napra pontosan az alkotó halálának 74. évfordulóján tették ki a falra az amszterdami múzeumban, amely tavaly rekordot döntő, 2,26 millió látogatóval az egyik legjelentősebb hollandiai látványosság volt.
A ritka portrét 1906-ban rendelték Munchtól, amikor a német tudós a Jénai Egyetem professzora volt. A festményen egy magabiztos, határozott tekintetű Auerbach látható, szivarral a kezében, vérvörös háttérrel. Az amszterdami múzeum restaurátora, Maite van Dijk szerint az Auerbachot ábrázoló vászon Munch 20. század elején festett portréinak az egyik legjobbja.
A leginkább A sikoly című festményéről ismert Edvard Munch sok ihletett merített Vincent Van Gogh (1853-1890) műveiből, mégha a két festő valószínűleg soha nem is találkozott. Munch 1890 felé fedezhette fel Van Gogh munkásságát. Vincent Van Gogh óriási hatást gyakorolt művészek egy későbbi nemzedékére, sőt kortársaira, köztük Edvard Munchra, akire nagyon mély benyomást tett van Gogh művészete - mondta a keddi bemutatón Axel Rüger múzeumigazgató. Szerinte a „nagyon sikerült, nagyon kifejező” Auerbach-portréban egyértelműen Vincent van Gogh hatása tükröződik vissza.
Van Goghhoz hasonlóan Munch is a művészet modernizálására törekedett, és mindketten színes, kifejező módot fejlesztették ki az egyetemes érzelmek ábrázolására. Az amszterdami múzeum 2015-ben önálló kiállításon mutatta be a két nagy festő közti párhuzamokat. Bár a Felix Auerbach-kép az egyetlen portré Munchtól Hollandiában, de a norvég festőnek látható egy képe a rotterdami Boijmans Van Beuningen Múzeumban is, a Két lány virágzó almafa alatt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.