Drónokkal védik Nimrúd ősi romjait az Iszlám Államtól
2016. november 15. 10:35 MTI
Az iraki hadsereg megkezdte a háromezer éves város, Nimrúd asszír romjainak biztosítását, drónokkal járőrözött a térség felett hétfőn, egy nappal az után, hogy visszafoglalták az észak-iraki települést az Iszlám Állam fegyvereseitől, akik szinte a földdel tették egyenlővé a páratlan kincseket.
Korábban
Nimrúd palotáit és templomait, amelyek az asszírok egykori birodalmának fővárosát ékesítették, 2014-ben ledózerolták az Iszlám Állam fanatikusai, mondván, hogy véget akarnak vetni a bálványimádásnak. Elpusztították a 2800 éves Nabu-templomot is, amelyet a bölcsesség és írástudás mezopotámiai istenének szenteltek. Az Iszlám Állam katonái az időszámítás előtti 2. vagy 3. században épült Hatrát sem kímélték, ez a város szintén a Moszul felé vezető hadi úton fekszik. Az UNESCO elítélte és háborús bűntettnek minősítette a pusztítást.
Nimrúd, az időszámításunk előtti 13. századból származó asszír régészeti hely a Tigris folyó bal partján, Moszultól 30 kilométerre délre. Asszíria második fővárosát I. Sulmánu-asarídu király (i. e. 1273-1244) tette birodalma központjává. Nevezetességei között van a Ninurta templom, az északnyugati palota, a délnyugati palota, a Szargon-palota és a zikkurát, az ókori lépcsős torony, amelynek romjai 17 méter magasak.
Egyelőre nem tudni, meg lehet-e menteni Nimrúd kincseit, a pusztítások mértékét régészek fogják felmérni. Érkezésükre azonban még várni kell, mert a szélsőségesek bombákat hagytak hátra, fegyvereseik még mindig a romok alatt húzódó alagutakban bujkálnak. “Fokozzuk a drónokkal való járőrözést Nimrúd felett, hogy biztosítsuk, nem leselkedik már semmilyen közvetlen veszély rájuk” – mondta az iraki kilencedik páncélos hadosztály egyik tisztje a Reuters brit hírügynökség tudósítójának.
“Biztosítani akarjuk, hogy mi magunk se okozzunk károkat Nimrúd épületeiben, amit az Iszlám Állam harcosai már megtettek” – tette hozzá. Az ősi iraki régészeti lelőhelyek felszabadítása a sötétség és a gonosz erőinek uralma alól győzelem nemcsak az irakiak, hanem az egész emberiség számára – hangoztatta Káisz Husszain iraki kulturális miniszterhelyettes.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.