Díjátadóvál zárták az Operaház Szláv szezonját
2024. július 3. 12:20 MTI
Díjátadóval zárta Szláv szezonját a Magyar Állami Operaház. A 2024/25-ös évadban a Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja Scrivener Louis magántáncos lett.
A díjátadó gála (Kép forrása: Facebook/ Operaház)
Korábban
Az Opera Csillagóra gáláján pénteken díjátadóval búcsúztatta az évadot, amely azonban a nyári Verdi-sorozatokkal egészen augusztus közepéig tart – olvasható az intézmény MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
Mint kiemelik, az Opera 140. évadában 12 premier, köztük 6 nagytermi előadás, 2 magyar ősbemutató, 3 gyermek- vagy ifjúsági produkció, összesen 201 opera- és 105 balettelőadás, 12 koncertszerű előadás és gálaest, 12 hangverseny, 14 sztárest valósult meg.
A dalszínház művészei felléptek Dubajban, Bukarestben és Bogotában, miközben 49 opera- és 22 balettcím szerepelt a repertoáron, és számos világsztár lépett az Opera színpadaira.
A korábban szintén a gálán átadott kamaraénekesi címeket újításként idén az Opera évad közben, egy-egy előadás alkalmával jelentette be. A 2024/25-ös évadban Pasztircsák Polina, Kálmán Péter és Haja Zsolt az elismerés birtokosa.
A Magyar Állami Operaház Zenekari Kamaraművésze lett Várnai Beáta (I. klarinét), a Magyar Állami Operaház Énekkarának Kamaraművésze Baukó Gabriella, a Magyar Nemzeti Balett Kamaraművésze Kiyota Motomi grand sujet.
A Magyar Állami Operaház Gyermekkarának Kamaraművésze Kozlova Polína szoprán, a Magyar Nemzeti Balettintézet Kamaraművésze Albert Zsófia III. évfolyamos növendék.
Az eseményen méltatták a Magyar Nemzeti Balett két korábbi Étoile-ját, Balázsi Gergő Ármin principált, a Benois de la Danse nemzetközi balettdíj kitüntetettjét, valamint Leblanc Gergely principált, aki gazdag és sikeres pályafutását lezárva balettmesterként segíti a továbbiakban az együttes munkáját.
Köszöntötték a napokban 80. születésnapját ünneplő Rozsos István tenort, a Magyar Állami Operaház örökös tagját.
Az Oláh Gusztáv főrendező, vezető díszlet- és jelmeztervező emlékét őrző plakettet Starostina Kristina címzetes magántáncos érdemelte ki.
A karmestereknek és hangszeres művészeknek odaítélhető Ferencsik János-emlékdíjban Rácz Ottó (I. oboa szóló) zenekari művész részesült, míg a Komor Vilmos karmester emlékére alapított plakettet Stankowsky Endre szólócsellista érdemelte ki.
A Márk Tivadar, az Opera egykori jelmeztervezője előtt tisztelgő emlékplakett idei díjazottja Sebastian Hannak díszlettervező. A Gela Lajos, az Erkel Színház egykori főügyelője emlékére alapított plakettet Kováts Andrea játékmester vehette át.
A közleményben kiemelik, hogy az évad fájdalmas vesztesége volt Mihael Boder karmester halála, mindössze néhány nappal operaházi Parsifal-előadásait követően.
Felidézik az ugyancsak tavasszal elhunyt Eötvös Péter Valuska című, egyetlen magyar nyelvű operájának ősbemutatóját, amit a nagybeteg szerző még személyesen átélhetett. Az előadás felvétele július 19-éig még elérhető az OperaVision internetes portálon.
Mint kiemelik, az MVM partnerségének köszönhetően az elmúlt évadban is több mint 34 ezer általános- és középiskolás diák számára nyílt lehetőség, hogy megismerkedjen az opera és a balett világával. Az MVM OperaKaland keretein belül 29, az MVM Pikoló Program égisze alatt pedig további 26 előadás valósult meg.
Kiemelik: az Opera júniusban meghirdette a Marton Éva Operastúdió életre hívását, amelyben posztgraduális képzést biztosít a fiatal magánénekeseknek. Az együttműködések között említik, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói is részt vesznek az Opera produkcióiban, így az elmúlt év során 6 darabban 35 alkalommal léphettek színpadra, emellett vizsgakoncertjük számára is helyszínt biztosít a Magyar Állami Operaház. A színház szcenikai műhelyei emellett továbbra is duális képzési helyszínként funkcionálnak.
A közleményben kitérnek arra, hogy június végén A sevillai borbély című előadás premierjét tartotta az Opera a Margitszigeti Színházban, ahova az Opera Zenekara még július végén visszatér, Jonathan Tetelman Puccini-gáláján működik közre.
Az Opera emellett visszatérő vendége a balatonfüredi Anna-bálnak és kísérőprogramjainak: a Magyar Nemzeti Balett művészei a nyitótáncot adják az eseményen, a megelőző napokban pedig a füredi Gyógy téren az Opera Kórus és az Opera Zenekar ad gálakoncerteket, utóbbin Kriszta Kinga, Kapi Zsuzsanna, Jávorka Ildikó, Horváth István és Balázs Norbert lép színpadra, vezényel Hámori Máté.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Titanic
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- Saját legendájának áldozatává vált a Titanic
- Öt fejedelmet szolgált Kemény János mielőtt trónra lépett volna 19:05
- Felesége mentette meg az őrülettől a különc Salvador Dalít 17:05
- 10+11 furcsaság a sorozatgyilkosokról 16:11
- Nixonon a paranoia jelei mutatkoztak 09:58
- „Mindig képes volt feltámadni” Korda Sándor, akit VI. György ütött lovaggá 09:05
- Lehetséges, hogy Marco Polo nem is járt Kínában? tegnap
- Alapjaiban változtatta meg Nagy-Britanniát Viktória királynő uralkodása tegnap
- Magyar propagandisták Bolíviában tegnap