Nemzetközi régészeti segélyakció Szudánban
2005. június 3. 12:00
A Nílus negyedik kataraktájánál épülő vízerőmű leendő árterületén nemzetközi régészcsoport próbálja menteni, ami menthető - a Merowe gát építése ugyanis hamarosan kezdetét veszi.
Korábban
A munkálatok már elkezdődtek |
A Felső-Nílusnál - bár Khartoum városa már modernizálódott - a több ezer éves templomok, piramisok, és a civilizációtól távol eső városok árnyékában megállt az idő. Ezen ősi csodák kiásása és régészeti feltárása lassan megy, mert hatalmas mennyiségű leletet rejt a föld. Mióta Egyiptomtól a függetlenedő Szudánhoz került ez a régió, nem folyt régészeti ásatás a területen - kincsvadászat és sírrablás annál több.
Az 1,8 milliárd dollárba kerülő Merowe Gát a tervek szerint Szudán áramellátásának tekintélyes részét kiválthatja: ha 2008-ban sikeresen átadják, akkor az ország eddigi áramellátása megduplázódhat, így az ország vezetői a jövő szimbólumaként tekintenek erre a beruházásra. A modernizációnak azonban ára is van: Afrika legnagyobb vízerőmű-beruházása a tervek szerint egy 160 kilométer hosszúságú tározótavat hozna létre, így az ott élő 50000 embert kell át kell telepíteni. Ugyanilyen veszély fenyegeti az ezen a területen fellehető régészeti kincseket is. Az i.e. 900-tól i.sz. 350-ig kiépült és örökségvédelem alá eső helyszínek az egész leendő árterületen húzódnak. A legismertebbek a zumai sírdombok, Ghazali keresztény apátsága, vagy eddig feltáratlan fáraósírok.
Az eredeti folyóágy |
A Nílus negyedik kataraktájánál épülő vízesés híre így érthetően óriási nemzetközi felbolydulást váltott ki, s a szudáni kormányzat forráshiánya miatt régészeti mentőakció is szerveződött. "Nincs olyan régész, aki valaha is részt szeretne venni ilyen mentőakción" - mondta el Dr. Salah Ahmed, a szudáni kormányzat Nemzeti Régészeti és Múzeumi Szövetségének terepmunkákért felelős vezetője. "Általában évtizedekig szeretünk ásni, és nem kapkodva".
Az ásatásokra nem csak a folyómeder mentén kerül sor: nagyjából 1600 kilométernyi szakaszon húzódnak majd a segédcsatornák melyek elvezetik a tározó vizét, így ezeket a régiókat is elő kell készíteni. Mivel az előkészítésre szánt idő egyre csökken, nemzetközi régészcsapatot verbuváltak a terület feltárására. A kínai, francia, német és svájci kutatók hamarosan megérkeznek Szudánba, hogy felmérjék azokat a helyeket, ahol a lehető leggyorsabban meg kell kezdeni a "mentesítő ásatásokat".
A terület azonban olyan nagy, hogy a szudáni illetékesek szerint ennyi ember nem lesz elég, így felhívást intéztek a világ minden régészeti szervezetéhez, hogy küldjenek embert az ásatásokra. Ha a résztvevők még az ásatások finanszírozásába is bekapcsolódnak, akkor a kormányzat a most kiásandó relikviák egy részét átengedi az ásató országok múzeumai számára. Ez is hozzájárult, hogy a lengyel, német, amerikai és angol régészek a módosított felhívás hatására sokkal nagyobb számban jelentkeztek, mint eredetileg.
A terület eredeti beosztása, mely azonban mára már megváltozott a jelentkezők növekvő száma miatt |
A szudáni régészek szerint a dolog régészeti oldala mindenesetre pozitívnak mondható: mostanáig ugyanis nem igazán foglalkoztak a Nílusnak ezzel a szakaszával, és nem hitték, hogy jelentős dolgokat találnának. Az előzetes felméréseken eddig előkerült épületek, temetők és egyéb maradványok alapján azonban hamar átértékelték ezt a képet. "A Nílusnak ezt az S-kanyarját eddig elhanyagolták a régészek" - mondja Ahmed - "de a terület sokkal érdekesebb, mint gondoltuk".
A gát már tervezése közben is nagyon sok kritikát kapott. A beruházók főleg a szudáni kormányzat eddigi beváltatlan ígéretei miatt joggal tarthatnak attól, hogy az építkezés után nem jutnak hozzá azokhoz a forrásokhoz, aminek reményében a projekt előfinanszírozását megkezdték.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. Reformáció és katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Színlelt emberrablás mentette meg Luther életét a birodalmi átok kimondása után
- A leves, amely megállított egy háborút
- Saját pénzén, pápai elismerés nélkül alapította meg egyetemét Pázmány Péter
- A kapitalizmus fejlődéséhez is hozzájárultak Kálvin János tanai
- Luther Mártont majdnem agyonütötte egy villám, megfogadta, ha túléli, szerzetesnek áll
- Eleinte nem akart egyházszakadást, később már Antikrisztusnak nevezte a pápát Luther
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Csak híveket akartak toborozni az egyházak a boszorkányüldözéssel?
- Nemzetközi nyomásra enyhítették a kommunisták a Mindszenty bíboros elleni ítéletet 08:20
- Akár csökönyös főnökeivel is hajlandó volt ölre menni Bette Davis tegnap
- Nehezen barátkozott meg az amerikai hétköznapokkal Kabos Gyula tegnap
- Hitük érdekében minden kényelmet feladtak a korai keresztény remeték tegnap
- Megrendítő történetek az aradi vértanúk utolsó óráiból tegnap
- Nem csak saját gyermekeiről gondoskodott példamutató módon Széchenyi István tegnap
- Példátlan módon állt bosszút a szabadságharcosokon Haynau, a bresciai hiéna tegnap
- Családja történetét írta meg egyik leghíresebb regényében Szabó Magda 2024.10.05.