Új szemszögből ismerhetik meg a látogatók a Petőfi Irodalmi Múzeum kiállításait szerdán
2024. május 27. 11:49
Rendhagyó tárlatvezetésekkel zárják a májust a Petőfi Irodalmi Múzeum időszaki kiállításaiban május 29-én 18:00 órától. A PIM Esti Extrán három program közül választhatnak a látogatók, terítékre kerül az antropocén irodalom Bordás Máté költővel, az íróportré művészettörténeti szempontból dr. Mélyi József művészettörténésszel, illetve Pléh Csaba pszichológiai megközelítésből nyújt betekintést írók gyűjteményeibe.
Kép forrása: PIM, Birtalan Zsolt
Korábban
A múzeum immár több mint egy évtizede minden hónap utolsó szerdáján a PIM Esti Extrán hosszabbított nyitvatartással várja a látogatókat, hogy kortárs írók, költők, irodalomtörténészek, művészettörténészek, képzőművészek, színészek, zenészek bevonásával új szempontokat és megközelítéseket hozzon be a kiállítótérbe, rendhagyó szemszögből mutassa be a múzeum gyűjteményét és az aktuális kiállításokat.
A halandóság törékeny arcai íróportré kiállításban dr. Mélyi József kurátor, művészettörténész, műkritikus tart exkluzív tárlatvezetést, ahol olyan kérdéseket vizsgálnak majd mint, hogy miért más az író portréja, mint a festőről készült arckép, vagy hogyan váltotta fel a portré tekintetében a festményt vagy a szobrot a fénykép.
Kép forrása: PIM, Birtalan Zsolt
De szó lesz arról is, hogy a portré esetében miért nem a mozgókép jut elsőként eszünkbe, illetve ki készíti és ki nézi az íróportrét. A vezetésen keresztül végigkövethető lesz a magyar portréfotózás története az irodalom jeles szereplőinek portréin keresztül.
Az írók gyűjteményei jól tükrözik birtokosuk személyiségét, szokásait, kapcsolatait, sőt emlékeit, vágyait, vagy szólhatnak akár műveinek világáról is.De mégis miért gyűjtenek a költők levágott nyakkendőket, képeslapok vagy bélyegek helyett?
Ehhez hasonló kérdéseket jár körbe Pléh Csaba Széchenyi-díjas magyar pszichológus, nyelvész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja és Zeke Zsuzsanna kurátor A tárgyak társasága kiállításon. Az írók gyűjtőszenvedélyét bemutató tárlaton megtekinthető Jókai Mór sétapálca gyűjteménye, Lázár Ervin nyakkendővég-gyűjteménye és Tandori Dezső játékmackói is, ezenkívül megszólaltat nyolc kortárs írót, és maga a múzeum is megjelenik a gyűjtő szerepében, méghozzá egy kiemelt gyűjteményén, az írógépeken keresztül.
Kép forrása: PIM, Gál Csaba
Az álom vége? - klímaváltozás Az ember tragédiájában és ma című kiállításon keresztül Bordás Máté költő, műfordító, az ELTE doktorandusza az antropocén irodalom és az ökoköltészet világába vezeti be a résztvevőket, gorcső alá véve az antropocén kort, amikor a bolygónk arculatát az ember jelenléte határozza meg.
Bordás Máté A ránk bízott kert című kortárs világirodalmi versantológia egyik szerkesztője, kutatási területe a poszthumán művészet és a líraelmélet kapcsolata.
További információk a PIM honlapján: https://pim.hu/kiallitasok/pim-esti-extra
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap