A királyi konyha és a maradékok sorsa
2023. augusztus 8. 18:05 Saly Noémi
A kiegyezést követő években Ferenc József és Erzsébet királyné gyakran tartózkodott Magyarországon. Koronázási ajándékként megkapták a gödöllői kastélyt, ahová a királyné sokszor menekült az udvari etikett elől. Ide a férje is szívesen elkísérte. Máskor az uralkodó egyedül utazott, például hadgyakorlatra vagy avatási ünnepségekre. Akárhogyan is, ilyenkor se élhettek rántottán: az utazásokkor is egész ármádia gondoskodott nemcsak az ő élelmezésükről, hanem a vendégekéről is. A nagy lakomák után pedig a maradék is hasznosult.
Korábban
1887-ben a Fővárosi Lapok arról tudósított, hogy a király magyarországi utazásai során az udvartartás személyzetének a konyha okozza a legnagyobb gondot.
„Minden városban és nagyobb állomáshelyen volt egy-két udvari ebéd, melyre mindig számos vendég volt hivatalos. Kisebb helyeken az ilyen ebédhez szükséges élelmiszereket a legnagyobb utánjárás mellett sem lehet előteremteni.
Ezért az útra egy teljesen fölszerelt udvari mozgó konyhát vittek, mely gróf Wolkenstein főkonyhamester főfelügyelete alatt állt, és teljes szakács személyzettel volt ellátva. A konyha számára mindennap Bécsből szállították a friss húst s egyéb szükségleti cikkeket, sőt az ivóvizet is Bécsből vitték a királyi asztal számára.”
Amikor az uralkodó hadgyakorlaton tartott szemlét, ennél valamivel kisebb felhajtással, katonásabban oldották meg az étkeztetését, de azért például Borossebesre is különvonat vitte neki Bécsből és Aradról a menázsit.
Gödöllő kosztosai
Gödöllőn tökéletesen felkészültek a királyi pár élelmezésére.„A konyhák a […] kastély azon részén vannak, hol hajdan herczeg Grassalkovich színháza volt. Ezalatt a rész alatt hosszú pinczefolyosókban vannak a sütő, főző, abáló konyhák és czukrászműhelyek.
Mindenütt a legújabb szerkezetű nagy takaréktűzhelyek, sütő kemenczék, pecsenyeforgató nyársnak fülkéi, mosogató és konyharuhát mosó kazánok vannak. Vízvezeték többféle csappal teszi kényelmessé a királyi konyhákat” – sorolta 1881-ben a Hölgyek Lapja riportere, aki még arról is beszámolt, hogy az udvar Gödöllőre érkeztével, bármilyen évszak is legyen, megkezdődik „a szegény emberek farsangja”: helyi asszonyok serénykednek a konyhán egy kerek forint (mai értéken kb. ötezer forint) napszámért, ráadásul „este még annyi ételt visznek haza a javából, hogy nagyszámú családjuk is szokatlan fényű és tarkaságú lakomát élvez. Minden nő vihet haza ezenkívül két üveg sört a királyi udvarból.”
A cikk teljes terjedelmében a Múlt-kor történelmi magazin 2023. nyári számában olvasható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.