10 tény a kémekről
2020. április 8. 08:33 Múlt-kor
A sármjával hódító keletnémet ügynök, az ellenséggel barátkozó Moszad, a tucatnyi nyelven beszélő baseballjátékos, a lelkiismeretes KGB-ügynök, a bedrótozott macskák és a robot szitakötők.
Korábban
Az egész család
John Anthony Walker az amerikai haditengerészet magasrangú tisztje 1967-tól 17 éven át kémkedett a szovjeteknek. Walker több mint egymillió kódolt üzenetet fejtett meg az ellenségnek, miközben beszervezte bátyját és a haditengerészetnél szolgáló fiát, valamint megkörnyékezte lányát is.
A felesége, Barbara Walker azonban ellenérzéseket táplált a gyermekek beszervezése miatt, így nem bírta a „családi vállalkozással” járó nyomást. Miután alkoholizmusba és fizikai bántalmazásba torkolló házasságuk felbomlott, az italokra rákapott Barbara mámoros állapotában telefonon többször kipakolt az FBI-nak, ahol először nem vették komolyan az alkoholgőzös beszámolókat, majd nyomozni kezdtek és felgöngyölítették a szálakat.
2. A jóképű keletnémet ügynökök
A hidegháború alatt a keletnémet titkosszolgálat, a STASI ügynökei előszeretettel alkalmaztak jóképű ügynököket, akik a Német Szövetségi Köztársaság fővárosában, Bonnban kormányzati szerveknél, nagykövetségnél dolgozó titkárnőkre vetették ki hálójukat. Az egyik ilyen „Rómeónak” nevezett ügynök áldozata volt Gabriele Kliem, aki 1977-ben fordítóként dolgozott az USA nagykövetségén. Kliemet egy bizonyos Frank Dietzel csábította el, akibe Gabriele az első látásra beleszeretett.
A szőke hajú amorozó Dietzel, aki Gabriele szerint úgy nézett ki, mint Robert Redford, egy nemzetközi békeszervezet munkatársának adta ki magát. Miután kapcsolatuk szorosabbá vált, Dietzel a világbéke fenntartása érdekében arra kérte a fülig szerelmes Gabrielet, hogy szerezzen meg neki hivatalos dokumentumokat a nagykövetségről. Kliemet, aki hat évig szorgosan szállította a bizalmas iratokat imádottjának, a berlini fal leomlása után kémkedésért két év felfüggesztett börtönbüntetésre és nagy összegű pénzbírságra ítélték.
3. Nőnek öltözve
Az interszexuális francia diplomata, Chevalier d’Éon 49 éves koráig férfiként élt. Diplomáciai munkássága mellett katonaként is szolgálta a francia koronát. Az 1756 és 1760 között a szentpétervári francia követ titkáraként dolgozott és visszaemlékezései szerint az egyik, Erzsébet orosz cárnő által rendezett álarcosbálon nőnek öltözve próbált a cárnő bizalmas emberei közé férkőzni (adottságait tekintve nem lehetett nehéz dolga). A dolog iróniája, hogy a cárnő az ilyen maskarás partikon rendszerint férfiruhát öltött.
4. Ügynök és baseballjátékos
Morris Berg az 1930-as években a profi amerikai baseball szürke eminenciásaként elkapó posztban pörgette éveit. Az átlagos játékos azonban átlag feletti szellemi képességekkel bírt. Berg 1923-ban a neves Princetoni Egyetemen diplomázott modern nyelvekből és mellékesen még egy jogászdiplomát is szerzett a Columbia Egyetemen. A naponta átlagban tíz újságot kiolvasó és 12 idegen nyelvet ismerő profi baseball játékos a második világháborúban a CIA elődjének számító OSS-nek dolgozott és a náci Németország atomprogramjába ásta bele magát.
1944 decemberében Berg egy meglehetősen furcsa küldetéssel utazott Svájcba. Zürichben ugyanis a náci atomprogramon dolgozó Nobel-díjas német fizikus, Werner Heisenberg tartott előadást. A parancs úgy szólt, hogy ha az előadás anyagában bármi arra utal, hogy Hitler tudósai közel járnak az atombomba kifejlesztéséhez, Bergnek likvidálnia kell Heisenberget. Heisenbergnek szerencséje volt, mert Berg semmi gyanúsat nem hallott, így a fizikus élve távozott Zürichből.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap