Élete végéig rács mögé kerül Esetu Alemu, Etiópia „vörös diktátorának” egyik munkatársa
2017. december 18. 17:43 MTI
Életfogytiglani elzárásra ítélte egy hollandiai bíróság Esetu Alemut, Mengisztu Hailé Mariam egykori etiópiai marxista diktátor közeli munkatársát az 1970-es években, a "vörös terror" alatt elkövetett bűncselekmények, közöttük 75 fiatal fogvatartott kivégzése miatt.
Korábban
A hágai bírák bűnösnek találták a gyilkosságok 1978-ban történt elrendelésében a 63 éves etióp Alemut, Mengisztu egykori tartományi képviselőjét, aki később felvette a holland állampolgárságot. A tény, hogy az áldozatok többsége 18 év alatti gyermek volt, még kegyetlenebbé teszi a bűncselekményeket - mondta Mariette Renckens, a bíróság elnöke, amikor felolvasta az ítéletet a hágai járásbíróságon. A bírónő szerint a Hollandiában egyébként ritkán kiszabott életfogytiglani elzárás volt „az egyetlen megfelelő intézkedés”.
Sem a vádlott, sem az ügyvédei nem voltak jelent az ítélethirdetéskor, amit a bírónő sajnálatosnak nevezett. Az áldozatok családtagjai tapsoltak és azt kiáltották: „Végre, megtörtént az igazságszolgáltatás, köszönjük”. Az ügyészség szerint a korabeli marxista katonai diktatúra képviselője az ellenzéki erők ellen folytatott egyik legkegyetlenebb kampányért volt felelős, amely során embereket zártak be, kínoztak és gyilkoltak meg.
Alemu 321 áldozatát azonosították, közöttük számos középiskolás és egyetemista volt. Hetvenötük kivégzésére a vád szerint a vádlott adott parancsot 1978 augusztusában az északnyugat-etiópiai Godzsam tartomány egyik templomában. A holttesteket tömegsírba vetették. Több tanú szerint a vádlottakat zsúfolt, világítás és vécé nélküli szűk cellákba zárták, élelmet és vizet sem kaptak eleget, orvosi ellátás sem volt. Más tanúk elmondták a bíróság előtt, hogy többeket élve temettek el, amiről a gyanúsított tudott.
Mengisztu Hailé, Szelasszié császár bukása után, 1977 és 1991 között kormányozta vaskézzel Etiópiát. A „vörös diktátort” a tigrei és eritreai lázadók szövetsége döntötte meg, majd Zimbabwébe menekült. A több mint két éve előzetes letartóztatásban lévő vádlott a múlt hónapban bocsánatot kért a vörösterror rendszerének „valamennyi áldozata miatt”, és tagadta, hogy köze lett volna a korszakban elkövetett bűnökhöz.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34