Otthagyták a sárban, mert egy srapnel „levitte” a fejét, de további 60 évig élt a brit katona
2017. július 31. 12:42
Száz évvel ezelőtt, 1917. július 31-én kezdődött a harmadik ypres-i (vagy yperni) csataként is ismert passchendaele-i csata. A novemberig tartó üzközetet az antant oldalán részt vevő katonák egyike, az akkor 19 éves Sidney Beldam történetével idézzük fel.
Korábban
A 103 napig tartó csata egyike volt a történelem legrosszabb körülmények között vívott ütközeteinek. A katonák a Flandriában 30 éve nem látott borzalmas időjárási körülmények következtében kénytelenek voltak a sártengerben gázolni.
A 9. skót hadosztálynál szolgáló Sidney Beldam egyike volt azoknak a tízezreknek, akik megsérültek a véres csata során, amellyel kapcsolatban a két oldal emberveszteségét a kutatók vitatják, ám abban egyetértés van, hogy mind az antantcsapatok, mind a németek részéről százezres nagyságrendről beszélhetünk. Beldam arcát 1917. október 21-én gyakorlatilag levitte egy srapnel, amitől a fiatal katona elveszítette az eszméletét., de túlélte az esetet, és még további hatvan éven át élvezhette az életet.
Unokája, Marilyn McInnes szerint ezt annak köszönhette, hogy fejjel előre dőlt a sárba, így nem fulladt meg a saját vérében. Mint a Daily Sunday Telegraphnak adott interjúban az unoka kifejtette, társai azt hitték, halott, ezért otthagyták, és csak akkor vették észre, hogy életben van, amikor a hullák összeszedése közben egyikük arrébb rúgta a testet. „Úristen, ez még életben van” – kiáltotta a döbbent katona.
Miközben a London egyik külvárosában, Sidcupban található Queen's Hospitalben lábadozott, Beldam megismerte feleségét, Winifredet, egy helyi lányt, aki gyakorta tett látogatást a kórházban, és zongorán játszott a betegeknek. Beldam életét egy új-zélandi sebész, Harold Gillies mentette meg, aki kollégáival együtt negyvenhat műtétet hajtott végre a fiatal katonán. A karizmatikus, emberséges orvosról minden betege jó véleménnyel volt, beleértve Beldamet is, aki később a sebész sofőrje lett.

Dr. Harold Gillies arról vált ismertté, hogy kifejlesztette az első plasztikai sebészeti eljárást, amellyel első világháborús katonák megroncsolódott arcát állította helyre. A feljegyzések szerint a Queen’s Hospitalban az első világháború alatt és után 2328 sebesült katonát láttak el. Az 1917 és 1925 között összesen 11 ezer műtétet végrehajtó Gilliest úttörő munkája jutalmaként 1930-ban lovaggá ütötték.
Debra Chatfield, a findmypast.co.uk családtörténésze szerint az orvostársadalom (vagy talán inkább a sokezer páciens) nagyon sokat köszönhet Gilliesnek, akinek az úttörő munkája nélkül a plasztikai sebészet feltehetően nem ott tartana, ahol manapság tart. Mint Dr. Sam Alberti kifejtette, a siker szempontjából kulcsfontosságú volt, hogy Gillies a páciens saját szöveteit használta fel, mivel így csökkentette annak esélyét, hogy a szervezet kilökje az új bőrt.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2015
- Az amerikai elnökök rettegett ellensége: a "húszéves átok"
- Különös kapcsolatban állt az égiekkel "Erdély Gödöllője"
- „A halál oka ismeretlen” - rejtélyes halálesetek a szocializmus évtizedeiből
- Aki egy ültő helyében száz kisfröccsöt is megivott
- Különös halálesetek a tudomány és a művészet világából
- Férfiaktok és romantikus novellák - hét diktátor furcsa hobbival
- Mit keresett Buffalo Bill Magyarországon?
- Ami kenterbe veri a Trónok harcát: Árpád-házi rémhistóriák
- Az athéni, akinek a fejére esett egy teknős
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját 16:57
- Esküdt szűz nők, akik férfiként élnek 16:17
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén 15:25
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20