Arcot kapott a 3700 évvel ezelőtt élt bronzkori nő, Ava
2016. augusztus 1. 14:25
Rekonstruálták egy több mint 3700 évvel ezelőtt élt bronzkori nő arcát. A nő maradványait, többek között koponyáját és fogait Skóciában, az Achavanich nevű, patkó alakú építménynél találták meg a skóciai Caithnessben, 1987-ben.
Korábban
A nő csontjait, aki az Achavanich rövidítése révén kapta az Ava nevet, Maya Hoole régész irányításával már régóta vizsgálták a kutatók. Ava földi maradványait a vele együtt talált leletekkel együtt a thursói Caithness Horizons őrzik. A bronzkori nőt szokatlan módon egy sziklába vájt üregbe temették. Ava koponyaformája is eltér a megszokottól, amiből a kutatókat arra következtetnek, hogy mesterséges koponyatorzítás révén deformálódott a feje. A szakértők úgy vélik, Ava a haragedényes kultúrához tartozó csoportok egyikéhez tartozhatott, a rövid és kerek formájú koponya ugyanis gyakori volt ezen kultúra népei között, Ava koponyája deformáltságával azonban kissé még közülük is kilóg a sorból.
A csontok felfedezése után végzett vizsgálatok eredményeiből a kutatók arra következhettek, hogy Ava egy 18-22 éves, kaukázusi (értsd: kaukázusi nagyrasszba tartozó) nő lehetett. Az arcrekonstrukciót a Dundee Egyetemen végzett, erre a területre specializálódott Hew Morrison végezte. A művész egy antropológiai formulát használt, hogy meghatározza, hogyan nézhetett ki a hiányzó állkapocs. Az ajkak méretét a fogzománc, valamint a száj szélességének fogak pozíciójából való megmérésével lehetett meghatározni.
A művész egy hatalmas, nagyfelbontású képekből álló adatbázist használt az arcvonások rekonstruálásához. Az egyes vonásokat úgy választotta ki, hogy azok illeszkedjen a koponya anatómiájához. A vonásokat ezt követően egy arcrekonstrukciós szoftver segítségével összeillesztette.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap