Meghalt Goran Hadzic
2016. július 13. 11:58 MTI
Meghalt Goran Hadzic, a horvátországi szerbek egykori politikai vezetője, akit a délszláv háborúk idején (1991-1995) elkövetett háborús és emberiesség elleni bűnökkel vádolt az ENSZ illetékes bírósága.
Korábban
Az agydaganatban szenvedő, 57 éves Hadzic kedden hunyt el az újvidéki kórházban - jelentette a Tanjug szerb hírügynökség. Goran Hadzic egy rövid ideig az önkényesen kikiáltott Krajinai Szerb Köztársaság elnöke volt. Az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló, hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) azzal vádolta őt 14 fő vádpontban, hogy felelősség terheli a horvát függetlenségi háború alatt, 1991 júniusa és 1993 decembere között a horvátországi Kelet-Szlavónia területén a jugoszláv néphadsereg és szerb szabadcsapatok által elkövetett gyilkosságokért, kínzásokért, jogellenes fogva tartásért, embertelen bánásmódért, deportálásokért és rombolásért. Az elkövetők megöltek több száz embert - horvát hadifoglyokat -, több ezer embert elűztek, táborokba zártak, megkínoztak, bántalmaztak és kifosztottak.
Hadzicot tartották felelősnek a vukovári kórházban 1991 novemberében elkövetett, 264 halálos áldozatot követelő mészárlásért is. A vádirat szerint a Vukovár eleste előtti napon több százan kerestek menedéket a város kórházában abban a reményben, hogy evakuálják őket a nemzetközi megfigyelők jelenlétében. A szerb katonák azonban buszokkal a Vukovártól öt kilométerre fekvő Ovcara mezőgazdasági telepre szállították őket, ott "órákon át verték és kínozták" foglyaikat, mielőtt megölték őket, majd holttesteiket tömegsírba dobták. A volt krajinai vezetőt hétévi körözés után csak 2011-ben vették őrizetbe Szerbiában. Ő volt az utolsó szökésben levő a hágai törvényszék által megvádolt 161 személy közül. Hadzic a per kezdetén ártatlannak vallotta magát az ellene felhozott vádpontokban.
A hágai Nemzetközi Törvényszék idén áprilisban közölte, hogy egészségi okok miatt nem folytatják le Hadzic tárgyalását. Döntését az NT azzal indokolta, hogy a vádlott továbbra sincs olyan állapotban, hogy a tárgyalást érdemben le lehessen folytatni. Hadzicnál még 2014 novemberében diagnosztizáltak előrehaladott agydaganatot. 2015 áprilisában pedig ideiglenesen szabadlábra helyezték és visszatérhetett újvidéki otthonába. Orvosi kezeléseit ott folytatták.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Tudta-e, hogy...?
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- 10 dolog, amit nem tudtál Las Vegas-ról
- 10 érdekes tény a Szent Koronáról
- 7 mitológiai lény, melyektől rettegtek a régmúltban
- Tíz tény Jackie Kennedy-ről
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Támadó marslakók, megtévesztett nácik, kőkori törzs – hét grandiózus átverés a történelemből
- 10 meglepő dolog Madame Curie-ről
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.