10 érdekesség a vámpírokról
2016. március 10. 08:35
Korábban
1. Bár a vámpírokhoz hasonló lények több ezer éve részei az emberiség hitvilágának, a vérszívó szörnyeteg modern alakja a 18. századi Balkánról származik. A vámpírmítosz a paraszti rétegek rétegek megmagyarázhatatlan jelenségekkel szembeni félelmének köszönhetően született meg.
2. Egy 12. századi feljegyzés szerint egy nő arról számolt be, hogy a skóciai Melrose apátságában egy pap annak ellenére zaklatta, hogy már néhány hónapja halott volt. A pap tetemét végül elégették.
3. A középkorban sokakról már születésükkor úgy hitték, gonosz erő lakozik bennük, ha foggal, eggyel több mellbimbóval, vörös magzatburokban, vagy egyéb testi deformációval jöttek a világra.
4. A közhiedelem szerint a járványban meghaltak mellé temetett „vámpírok” szomszédjaikból táplálkoztak, majd miután erőt gyűjtöttek, kimásztak a föld alól, és megtámadták az élőket.
5. A legenda szerint 1725-ben a szerbiai Plogojovics Péter 9 embert ölt meg halála után. Amikor felnyitották a sírját, a szájából vér szivárgott, és bőre is egészségesnek tűnt, ezért szíven szúrták, majd elégették.
6. Ha egy halottat télen temettek el, a test sokszor csak hónapok múlva indult bomlásnak. A viszonylag épségben maradt tetem tulajdonosára emiatt sokszor ráfogták, hogy vámpír. A vámpírok elleni védekezés egyik hatékony módszerének tartották, ha sót szórtak a vérszívó elé az útra, a szörny ugyanis a hiedelem szerint minden szemet kötelezően megszámolt.
7. A vámpírrá nyilvánított halottak mellkasába általában lándzsát szúrtak, szájukba téglát tettek, de gyakori volt a fejjel lefelé temetés, valamint a lefejezés is.
8. Amikor a vámpírként azonosított halottakat leszúrták, egy nyögésszerű hang hallatszott a tüdőből feltörő gázok miatt, amely alátámasztotta az életre kelt vámpírról szóló teóriát.
9. Sokáig azt gondolták, egy holttest száján, orrán vagy fülén kiszivárgó vércseppek bizonyítják, hogy a halott egy vámpír. A vörös folyadék azonban valójában a bomlási folyamat mellékterméke volt.
10. A leghíresebb vámpír, Drakula alakját ihlető Vlad Tepes román fejedelem uralkodása alatt becslések szerint mintegy 40 ezer embert végeztetett ki. A kulturális ikonná váló Drakula alakját Bram Stoker ír író alkotta meg 1897-es regényével. Fidel Castrónak Gabriel Garcia Marquez ajánlotta Stoker regényét. Miután elolvasta a művet, a kubai vezér napokig nem tudott aludni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Az első szívátültetéssel sikeresen magára haragította a dél-afrikai rezsimet Christiaan Barnard 15:05
- Viktória királynő közbenjárásával szabadult ki a börtönből Kossuth Zsuzsanna 14:33
- Három kategóriában díjazták a Magyaroszág 365 fotópályázat alkotóit 13:20
- Jézus Krisztus születésének ünnepére készít fel minket az adventi várakozás 09:50
- Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor 08:20
- A hidegháború végét jelentette a máltai találkozó tegnap
- Virágzott a tudomány, az orvoslás és a költészet az ókori Babilonban tegnap
- Minusz 60 fok és 160 km/h-s szél, Isten hozta az Antarktiszon tegnap