10 tény a magas sarkú történetéről
2015. szeptember 22. 12:23
Korábban
1. A magas sarkú a lovasok elengedhetetlen kelléke volt a középkori Perzsiában. Amikor a katona felemelkedett a nyeregből, a cipősarok segített "stabilizálni" őt, így íjával pontosabban tudott célozni.
2. Bár Európában csak néhány évvel később, és elsősorban a férfiak körében terjedt el a magas sarkú, a források szerint elsőként I. Erzsébet angol királynő viselt magasított lábbelit a kontinensen. Egy 1595-ben keletkezett, az uralkodó ruháit felsoroló listán többek között egy pár spanyol magas sarkú bőrcipő is szerepel.
3. A magas sarkút az európai uralkodókkal a közös ellenség, az Oszmán Birodalom ellen szövetségre lépő perzsa sah, I. Abbász követei 1600 körül terjesztették el széles körben Európában.
4. A magas sarkú cipő körében lelkes fogadtatásra talált az arisztokraták körében, akik így hirdették privilegizált státuszukat: nekik nem kell a földeken dolgozniuk és sárban dagonyázniuk – hintón is közlekedhetnek.

5. Bár a legendával ellentétben XIV. Lajos nem volt alacsonyabb a korabeli átlagnál, valóban a történelem egyik legnagyobb cipőgyűjteményével rendelkezett. 1670-es rendeletében a Napkirály csak a versailles-i udvar tagjainak engedélyezte, hogy piros sarkú cipőt viselhessenek.
6. A kora újkori Franciaországban a korabeli divatnak megfelelően az elegáns sarok és talp kivétel nélkül piros volt. A cipőfestéket csak igen drágán lehetett beszerezni.
7. A divat Angliát is gyorsan meghódította. II. Károly 1661-es koronázási portréján már piros, francia stílusú topánkában látható, igaz, 185 centis magasságához nem lett volna szükség magasítóra.
8. Bár a magas sarok eleinte a férfiasság jelképe volt, a 17. század folyamán a nők a férfidivat számos kellékéhez – például a kalaphoz vagy a válltöméshez – a magas sarkúkat is adoptálták.
9. A férfiak a felvilágosodás korában elkezdtek praktikusabb ruhákat hordani, és teljesen felhagytak a magas sarkú viselésével, a francia forradalom pedig a nők ruhatárából is száműzte a magasított lábbelit.
10. A magas sarkúak a 19. század közepén ismét megjelentek. A lábbelit erotikus képeket készítő fényképészek meztelen modelljei is előszeretettel hordták. Részben ez az oka annak, hogy a magas sarkú cipőhöz mindmáig egyfajta erotikus képzet társul.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját tegnap
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén tegnap
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? tegnap
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... tegnap
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme tegnap
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? tegnap
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók tegnap
- 10 érdekesség a parfümök történetéről tegnap