Tulajdonosa szerint másodkézből került hozzá a múmiás Buddha-szobor
2015. március 24. 18:10
A holland tulajdonos arról tájékoztatta a Hszinhua hírügynökséget, hogy másodkézből vette azt az 1000 éves Buddha-szobrot, amely egy mumifikálódott szerzetest rejt, és amely a múlt hét végéig egyik központi szereplője volt a Magyar Természettudományi Múzeum Múmiavilág című kiállításának. A szobrot múlt pénteken váratlanul becsomagoltatták és hazaszállíttatták.
A továbbra is névtelenségbe burkolózó magángyűjtő azt állítja, hogy a szobrot 1995 közepén vásárolta, s a műtárgy - tudomása szerint - 1994-95-től volt előző tulajdonosánál. Az elmúlt napokban megjelent hírek szerint a délkelet-kínai Jangcsun faluban 1995-ben betörtek egy templomba és illetéktelenek elvitték a helyiek nagyra becsült ereklyéjét, a Budapesten is bemutatott műtárgyra kísértetiesen hasonlító Buddha-szobrot, üregében egy 37 éves korában elhunyt szerzetes mumifikált maradványaival.
A Fucsien tartományi kulturális örökségek hivatala vasárnap azt nyilatkozta, hogy szakértői a rendelkezésre álló adatok, fényképek és dokumentumok alapján azonosították a szobrot. Azt is bejelentették, hogy hivatalos úton fogják kezdeményezni hazajuttatását. A holland tulajdonos ugyanakkor most arra utalt, hogy az időpontok nem egyeznek, az ő szobra már a kínai Buddha-szobor eltűnését megelőzően forgalomban volt. Korábbi, köztük tavalyi sajtóhírek viszont még arról szóltak, hogy a szobrot 1996-ban vásárolta.
Az ismeretlen magángyűjtő szóvivője útján magyarázatképpen azt is közölte, hogy a teljesen ép műtárgyat kutatási céllal bocsátotta a nyilvánosság számára elérhetővé, de a média fokozott érdeklődése, a kínai buddhista közösség növekvő aggodalma, valamint biztonsági megfontolások arra indították, hogy visszakérje a szobrot. Ezért került sor arra, hogy - mint azt az MTI kérdésére szombaton megerősítették - a Természettudományi Múzeum kiállításán szereplő Buddha-szobrot a múlt pénteken váratlanul becsomagoltatták és hazaszállíttatták.
A tulajdonos megjegyezte, azért lépett a nyilvánosság elé, hogy segítse "a váratlan helyzet nyugodt és kritikus értékelését". Azt is jelezte, nyitott további információkra, amelyek bővítik a szoborral kapcsolatos ismereteket és lehetőséget adnak a helyzet jobb megértésre. A Hszinhua korábban arról számolt be, hogy Jangcsun falu lakói az év elején könnybe lábadt szemmel nézték a budapesti kiállításról, illetve a szoborról készült televíziós beszámolókat, mert többen ráismertek a húsz éve templomukból hiányzó alkotásra. A nagy becsben tartott szobrot a faluban egyfajta korona díszítette és ruhadarabokkal volt részben beterítve. A helyiek ősükhöz imádkoztak előtte.
A jangcsuni irattár szerint az önmagát mumifikáló szerzetest Csannak hívták, de neve mögött ott volt a tiszteletet kifejező Kung és a Cu-si is. Húszas éveiben lett szerzetes és gyógyítással, a buddhista hit terjesztésével szerzett tekintélyt. A helyiek a Szung-dinasztia (960-1279) idején ágyazták testét a szoborba. A pekingi Beijing Wan Pao című esti újság helyszíni riportjában idézte fel, hogy a fucsieni Jangcsun településen élők 1995-ben, a holdnaptár szerinti tízedik hónap 24. napjának reggelén vették észre, hogy Pucsaotan nevű templomukba illetéktelenek hatoltak be és elvitték Buddha-szobrukat. Egyedül a koronája maradt meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rendszerváltás
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- Nagy Imréék újratemetésén a kommunista rendszer is sírba szállt
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap