Bűzlik, de iható a 200 éves kőedényben talált szesz
2014. augusztus 22. 12:45
Kétszáz éves kőedényt hoztak a felszínre búvárok egy balti-tengeri hajóroncsból. A nagyjából 1 literes leletről a felirat nyomán eredetileg azt hitték, hogy ásványvizet tartalmaz, de az előzetes vizsgálatok során kiderült, alkohol van benne.
Korábban
A búvárrégészek még júniusban, a Gdanski-öbölben található F53.31 nevű (más néven: Glazik) hajóroncs kutatása közben találták meg a kétszáz éves leletet. A lezárt, jó állapotú kőedényről először azt hitték, hogy ásványvizet tartalmaz, miután azonosították rajta a Selters címkéjét. Az egykoron világhírű ásványvíz forrását a németországi Niederselters község határában fedezték fel a középkorban, s legendás gyógyhatása miatt közel 1000 évig fogyasztották Európában.
A nagyjából 1 literes kőedényt a Selters-víz forrásától 40 kilométerre található Ranschbachben gyártották. A leletet a további vizsgálatok céljából egy gdynia-i laboratóriumba szállították, hogy megnézzék, Selters-víz van-e benne, esetleg valamilyen más folyadékkal töltötték meg.
A kutatókat kisebbfajta meglepetés érte, amikor felbontották az edényt, abban ugyanis 14 százalékos alkoholt találtak. A laboratóriumi vizsgálatok alapján azt feltételezik, hogy vodka vagy gin lehetett a szesz, mindenesetre az már biztos, hogy a folyadék iható.

"Ez azt jelenti, hogy nem mérgező, igaz, nincs valami jó illata" - mondta el a Gdanski Tengerészeti Múzeum egyik munkatársa. A szakemberek egyelőre nem tudták megmondani, hogyan került a jól lezárt kőedénybe az alkohol, ám feltehetően arra valamikor 1806 és 1830 között kerülhetett sor.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap