2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Két civilizáció pénzérméire bukkantak egy barlangban

2014. július 7. 14:33 MTI

Római kori és késő vaskori pénzérméket találtak a régészek egy kelet-közép-angliai barlangban, ahol több mint kétezer éve heverhetett érintetlenül az értékes leletegyüttes: a szakértők szerint ez az első alkalom, hogy egy helyre elásva bukkantak rá a két külön civilizációtól származó pénzérmékre.

A kincsvadászat azután indult, hogy valaki négy érmét talált a Derbyshire megyében lévő Dovedale völgy egyik barlangjában. A régészek összesen 26 darab érmét találtak, köztük három római korit - ezek Britannia 43-ban történt római meghódítása előttről származnak -, valamint húsz darab arany és ezüst érmét, amelyeket egy késő vaskori törzsnek tulajdonítanak.

A kutatók szerint ez az első alkalom, hogy barlangban tártak fel római kori érméket. A National Trust brit műemlékvédelmi szervezet régésze, Rachael Hall szerint az érmék azt sugallják, hogy egykori tulajdonosuk jelentős vagyonnal és hatalommal bíró ember volt. A szakember szerint a pénzérmék sokkal inkább a hatalom és a társadalmi státusz jelképei, mintsem fizetőeszközök voltak a késő vaskorban.

Mint elmondta, lehet, hogy tulajdonosuk egyszerűen elrejtette őket biztonsági okokból, vagy annak reményében, hogy idővel növekszik az értékük. Hall szerint a barlang elhelyezkedését sem szabad figyelmen kívül hagyni. Rámutatott, hogy a terület akár olyan szent hely is lehetett, ahová a késő vaskor emberei nem térhettek be a mindennapokban, így az ide helyezett értékek biztonságban voltak - adta hírül a BBC.

A Nagy-Britanniában feltárt eddigi legnagyobb mennyiségű vaskori arany és ezüst érmét egy amatőr régész fedezte fel 2000-ben, a leicestershire-i Hallaton mellett. Az ásatás során több mint ötezer érmét, ékszereket és egy ezüstlemezzel bevont, aranylevelekkel, valamint győzelmi szimbólumokkal díszített római lovassági sisakot tártak fel a szakemberek.

A British Museum vaskori és római kori érmékre specializálódott kurátora, Ian Leins szerint a mostani felfedezés ugyan nem ér fel a hallatoni kincsekkel, de mindenképpen izgalmas leletről van szó. A barlangban feltárt pénzérméket a nagyközönség nemsokára a Derbyshire megyei Buxton Museum állandó kiállításán veheti szemügyre.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár