Emberbőrbe kötötték a Harvard egyik könyvét
2014. június 11. 17:00
Kutatók megerősítették, hogy a Harvard Egyetem könyvtárában található egyik könyvet emberbőrbe kötötték.
Korábban
A szóban forgó kötet Arsène Houssaye francia költő-esszéista Des destinées de l’ame (A lélek sorsai) című munkája, amely először 1879-ben jelent meg. A könyv birtokosa Houssaye egyik jó barátja, a metzi (Lorraine, Franciaország) származású Dr. Ludovic Bouland orvos-könyvgyűjtő volt. Houssaye a könyv megjelenése után adott egy példányt Bouland-nak, aki azt újrakötötte, az eljárást pedig egy kézzel írott - később a könyv lapjai között megtalált - levélben fejtette ki barátjának.
"A könyvet emberi bőrbe kötöttük, semmi díszítést nem tettünk rá, hogy ezzel is megőrizzük eleganciáját. Ha jól megfigyeljük, látni lehet a bőr pórusait is. Egy könyv, amely a lélekről szól, megérdemli, hogy emberi kötést kapjon: ezt a bőrdarabot egy nő hátából vettem" - írja Bouland. A vizsgálatok kiderítették, hogy Bouland medikusként jutott a bőrhöz, amit egy ismeretlen, szélütés következtében elhunyt, mentálisan beteg nő hátából vett. A férfi 1865-ben diplomázott a metzi orvosi egyetemen, ami azt jelenti, hogy több mint egy évtizeden át őrizgette a bőrdarabot, mielőtt felhasználta volna.
A kutatók már 1992-ben DNS-vizsgálatokat folytattak, de akkor nem jutottak eredményre. Később peptid tömegujjlenyomat-vizsgálatot végeztek rajta, hogy kizárják annak a lehetőségét, hogy a könyvet kecske-vagy báránybőrbe kötötték, majd a peptideket felépítő aminosavak sorrendjét vizsgálták. Az eredmények meggyőzték a szakértőket, akik "99,9 százalékban" biztosak abban, hogy a Des destinées de l’ame című könyvet emberi bőrbe kötötték.
Az emberbőrbe való könyvkötés gyakorlata a 16. századra nyúlik vissza. A 19. században számos olyan történet keringett, amelyek arról szóltak, hogy sok kivégzett és kórházi beteg testét ajánlották fel tudományos célokra, a maradványokból pedig gyakran jutott a könyvkötőknek is. A Harvard Egyetem könyvtárában fellelhető 15 millió kötet közül háromról hitték, hogy emberi bőrből készült, de a vizsgálatok megállapították, hogy a másik kettőt báránybőrbe kötötték.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap