Felmentették a ruandai népirtás két elítéltjét
2014. február 12. 10:22 MTI
Az 1994-es ruandai népirtást vizsgáló ENSZ-törvényszék (ICTR) kedden felmentett két egykori katonai vezetőt, akiket korábban első fokon 11, illetve 20 év börtönre ítélt az afrikai országban elkövetett emberiesség elleni bűncselekmények miatt.
Augustin Ndindiliyimana tábornok a ruandai csendőrség vezérkarának vezetőjeként szolgált, és a vád szerint hagyta, hogy a csendőrség, a "biztonság jelképe" részt vegyen a népirtásban. Ndindiliyimanára 2011 májusában szabtak ki szabadságvesztést. A tanzániai székhelyű bíróság azzal indokolta a vádlott felmentését a másodfokú eljárásban, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a tábornok a népirtás idején még tényleges ellenőrzést gyakorolt volna a csendőrség felett.
Francois-Xavier Nzuwonemeye ellen az volt a vád, hogy a ruandai hadsereg elitalakulatának, a "felderítő zászlóaljnak" a parancsnokaként segített a tuszikat tömegesen gyilkoló milíciák kiképzésében. Nzuwonemeyének ezenkívül állítólag közvetlen szerepe volt Agathe Uwilingiyimana ruandai kormányfő és az ő testi épségére vigyázó tíz belga kéksisakos megölésében. A bíróság keddi határozata szerint azonban a gyilkosságokban való részvételét nem támasztották alá "minden kétséget kizáróan" helytálló bizonyítékok.
Az ICTR fellebbviteli bírósága ugyanakkor - indoklás nélkül - bizonytalan időre elhalasztotta Augustin Bizimungu tábornok fellebbezésének elbírálását. A ruandai hadsereg volt vezérkari főnökét első fokon 30 év börtönre ítélték népirtás, emberiesség elleni bűncselekmények és háborús bűnök vádjával. Az ügyészség szerint Bizimungu már a hadsereg vezérkari főnökévé történt kinevezése, vagyis 1994. április 16. előtt részt vett tuszik lemészárolásában, a kinevezése után pedig tovább folytatódtak a tömeggyilkosságok.
Az ICTR kedden ezenkívül 20-ról 15 évre csökkentette az Innocent Sagahutura, a "felderítő zászlóalj" egykori parancsnokhelyettesére tíz ENSZ-békefenntartó megölése miatt kiszabott börtönbüntetést. A bíróság érvelése szerint Sagahutu nem elrendelte a gyilkosságokat, hanem segítséget és bátorítást adott a mészárlás végrehajtásához.
Az 1994-es ruandai népirtásban az ENSZ adatai szerint mintegy 800 ezer tuszi és mérsékelt hutu vesztette életét. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) 1994. novemberi határozata alapján létrehozott ICTR feladata a népirtás felelőseinek felkutatása és elítélése.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.