Szeretők az ókortól a 20. századig
2013. január 21. 08:49
Korábban
Madame Pompadour
Jeanne-Antoinette Poisson, Marquise de Pompadour, vagyis Poisson Johanna Antónia, Pompadour márkinője (1721-1764) egyszerű polgár törvénytelen leányaként született Párizsban. Egy álarcosbálon hívta fel magára az akkor még előző, sorrendben harmadik szeretője, Châteauroux hercegnő halálát gyászoló XV. Lajos figyelmét. Az 1745 februárjában tartott ünnepséget követően Jeanne-Antoinette alig egy hónap múlva Lajos elsőszámú szeretője (maîtresse-en-titre) lett, "szolgáltatásaiért" cserébe a király márkinői rangra emelte. A szépséges és okos asszony teljesen a befolyása alá vonta királyt, s ezzel természetesen Franciaországot is, szerencse, hogy – ellentétben a közkeletű felfogással – ez az uralom inkább volt hasznos az országnak, mint káros. Hatalma akkora volt, hogy pozícióját a király másik szeretője, a híres Marie-Louise O'Murphy de Boisfaily sem tudta megrengetni.
A márkinő – nem kevés ellenséget szerezve magának – befolyásos szerepet töltött be az udvarban, beleszólhatott az államügyekbe és a külügyekbe is, miközben a király törvényes gyermekei, különösen egyetlen fia, a trónörökös folyton a grófnő ellen intrikált. Költekezéseit is szokás a szemére vetni, de valójában főként a művészetek pártolására költött sokat, s olyan embereket támogatott, mint Montesquieu vagy Rousseau, Voltaire-t pedig ő neveztette ki udvari történetíróvá. Segítette az Enciklopédia kiadását is, s rokonszenvezett a felvilágosodással. Nagy összegű megbízásait a legkiválóbb festők, szobrászok és építészek kapták, így nélküle sok remekművel lennénk szegényebbek.
Miután szépségének hanyatlását – és egészségi állapotának romlását – önmaga is belátta, visszavonult, s „hivatalos szeretőből” a király igazi barátja lett, sőt még Lajos későbbi szerelmi kalandjait is ő szervezte. „Őfelsége, az Alsószoknya” – ahogyan II. Frigyes porosz király nevezte – rendkívüli asszony volt: az elhagyott királynővel is sikerült megkedveltetnie magát, ami jelzi, hogy még ellenségeit is hatalmába kerítette. A márkinő 1764-ben ágynak esett, és két-három héten át tartó súlyos betegeskedés után áprilisban meghalt. A király hamar kiheverte elvesztését, amiben új szeretője, Madame du Barry segített neki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2012
- Özvegyek országa: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A férjét istenítő vörös grófnő
- A pártfeleség
- "18 évet vártam erre a napra"
- "Na, Nagyné, meghallgatod, amit írtam?"
- A kormányzó hitvese
- A Tutanhamon-sír feltárásának krónikája
- A magány rabjai
- A prostitúció és a prostituáltak rendőri szemmel az 1980-as évek Budapestjén
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap