Elindult a Nemzeti Emlékezet Program
2003. január 22. 12:48
A közoktatásban résztvevő diákok magyar történelemről és művelődéstörténetről szóló ismereteinek elmélyítése, új történelmi ismeretterjesztő eszközök meghonosítása, továbbá az ezzel kapcsolatos egyéni és közösségi ismeretszerzési és feldolgozási módszerek elterjesztése érdekében az Oktatási Minisztérium útjára indította a Nemzeti Emlékezet Programot.
Magyar Bálint a Nemzeti Emlékezet Program (NEP) céljai között kiemelte a közoktatásban résztvevő diákok nemzettudatának erősítését, a magyar történelemről és művelődéstörténetről szóló ismereteik elmélyítését, új történelmi ismeretterjesztő eszközök meghonosítását, és az ezzel kapcsolatos egyéni és közösségi ismeretszerzési és feldolgozási módszerek elterjesztését. A program médiaszóvivői feladatait Vágó István vállalta. A program eseményeiről, kezdeményezéseiről, helyzetéről, a résztvevő diákok, pedagógusok és közösségeik tevékenységéről kéthetenként, 30 perces műsoridőben számolnak be a Magyar Televízió 1-es csatornáján ANNO címmel. A műsorban helyet kapnak 4-5 perces ismeretterjesztő anyagok is.
A NEP részét képezik évfordulók, ünnepek, emléknapok, iskolai - és a családi emlékezeti programok az alábbi konkrét tartalommal:
I. Évfordulók.
A program az alábbi történelmi évfordulókról való megemlékezés érdekében akciókat és eseményeket szervez.
2003:
2004:
2005:
2006:
II.Ünnepek, emléknapok, iskolai ünnepségek
A program 2003-ban és 2005-ben pedagógus-tapasztalatcserét és bemutatót szervez az iskolai ünnepségek tartalmi és módszertani problémáiról. A szervezők 2003. februárjától valamennyi magyar iskolába eljuttatják a magyar történelem kiemelkedő írásos dokumentumainak hasonmás példányait. Az egyes hasonmások mellett a dokumentum szövegének olvasható változata és magyarázata is szerepel a nyomaton.
III. Iskolai emlékezet.
A program valamennyi iskola számára lehetővé teszi, hogy amennyiben az intézmény valamelyik kiemelkedő volt tanáráról nevezik el valamelyik osztálytermet, a program legyártatja a termet jelző fémtáblát és a névadót bemutató méltatást. A névadó lehet élő, de nem lehet olyan tanár, aki tíz évnél rövidebb idővel a névadás előtt hagyta el az iskolát (ment más munkahelyre, nyugdíjba). Az iskolának az erre a célra szolgáló igénylőlapot kell kitöltenie, valamint mellékelnie hozzá a névadó grafikai vagy fotóábrázolását és méltatását. A program elkészítteti a névtáblát, megszerkeszti a méltatást és annak nyomatát - a szerkesztett szöveget jóváhagyásra ellenjegyezteti az igénylő iskolával - és mindezt elküldi az igénylő iskolának.
IV. Családi emlékezet
A program pályázatot hirdet olyan szoftver kidolgozására, amelynek segítségével online (weboldalon) vagy offline (letölthető szoftverrel) változatban elkészíthető egy család múltját bemutató prezentáció. (A pályázat ötletpályázat, amelynek felhasználásával hivatásos programozó készíti el a végleges szoftvert.). Az elkészült szoftver alapján a program meghirdeti a Családi emlékezet programot. A programban résztvevők munkájukhoz az internetről letölthető vagy az iskolában hozzáférhető segédanyagot (kutatási módszerek, ábrázolás, terminológia, szoftverismertető stb.) kapnak. Az elkészült vagy készítés alatt álló bemutatóprogramok feltölthetők a Családi emlékezet weboldalára; készítőjük meghatározhatja, kiknek teszi lehetővé a megtekintést (csak a készítő, a készítő által a login és a password átadásával feljogosított személyek vagy teljes nyilvánosság). A program folyamatosan értékeli a nyilvánosságra hozott bemutatókat, s a legjobbakat jutalmazza, valamint módszertani segédanyagot és füzetsorozatot ad ki.
V. Magyar elsők
A Gárdos Péter és Rózsa György által kidolgozott Magyar elsők c. filmes oktató-ismeretterjesztő sorozatnak internetes honlap, videótár (és/vagy CD- és DVD-tár), könyvsorozat és kiállítás a további alkotóelemei. A sorozat szerkesztését az oktatási miniszter és a nemzeti kulturális örökség minisztere által kijelölt kuratórium irányítja, amelynek feladata a Magyar elsők évenkénti tematikájának kidolgozása, és az elkészült anyagok értékelése. A Nemzeti Emlékezet internetes portálja (www.emlekezet.hu, amely februártól fog működni) tartalmazza a program működésével, eseményeivel, haladásával kapcsolatos híreket, tudósításokat, az évfordulókkal kapcsolatos híreket, segédanyagokat, az emléknapokkal kapcsolatos híreket, segédanyagokat, a történelmi dokumentumokat bemutató felületet, az Iskolai emlékezet híreit, közleményeit, a névadást elhatározó iskolák adatbázisát, a Családi emlékezet bemutató és szoftverletöltő felületét, a Magyar Elsők honlapját, a Historicum honlapját, továbbá tartalmaz majd szavazófelületet, fórumfelületet, chatet, linkgyűjteményt (a többi tartalomtól függetlenül).
A Nemzeti Emlékezet Program (program) elvi irányítását az oktatási miniszter által felkért kuratórium látja el. A kuratórium tagjai képviselik a kuratóriumot a program rendezvényein.
Magyar Bálint miniszter a kuratórium tagjának az alábbi személyeket kérte fel: Arató László tanár, a Magyartanárok Egyesületének elnöke, Gerő András történész, tanszékvezető egyetemi tanár, Hermann Róbert történész, a Hadtörténeti Intézet igazgatója, Miklósi László tanár, a Történelemtanárok Egyletének elnöke, Passuth Krisztina művészettörténész, egyetemi tanár, Vágó István műsorvezető, a program szóvivője. A kuratórium évenként meghatározza a következő év akcióit és eseményeit, elemzi a program eredményét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Nemzetközi nyomásra enyhítették a kommunisták a Mindszenty bíboros elleni ítéletet 08:20
- Akár csökönyös főnökeivel is hajlandó volt ölre menni Bette Davis tegnap
- Nehezen barátkozott meg az amerikai hétköznapokkal Kabos Gyula tegnap
- Hitük érdekében minden kényelmet feladtak a korai keresztény remeték tegnap
- Megrendítő történetek az aradi vértanúk utolsó óráiból tegnap
- Nem csak saját gyermekeiről gondoskodott példamutató módon Széchenyi István tegnap
- Példátlan módon állt bosszút a szabadságharcosokon Haynau, a bresciai hiéna tegnap
- Családja történetét írta meg egyik leghíresebb regényében Szabó Magda 2024.10.05.