Gazdasági válság: a római kori Britannia intő példája
2012. május 30. 16:25
A társadalmi elégedetlenség, a gazdasági megszorítások a brit történelem egyik legnagyobb válságát tükrözik – mondják a történészek. A kutatók szerint Róma története arra emlékeztet bennünket, hogy a komplex társadalmak elbukhatnak és előbb-utóbb el is buknak.
Korábban
Az Európából érkező hírek nap mint nap egyre borúsabb képest festenek a kontinens gazdasági helyzetéről. Gazdasági válságtól hangos az egész kontinens: a növekvő munkanélküliség és az infláció zavargásokat okoz, Nyugat-Európa egyes részeire tüntetéseket jósolnak. Aggasztóan emelkedik a radikális csoportok, a szélsőséges és populista mozgalmak támogatottsága.
A mai gazdasági helyzetben intő példát mutat a szigetország történetének talán legnagyobb válsága. Az 5. század elejére Britanniában a pénzhasználat teljesen megszűnt, a települések hanyatlásnak indultak, bár néhány város túlélte a pusztítást. Erre a legjobb példa Carlisle városa, ahol a városi tanács és a vízvezetékek még a 7. században is működtek, azonban a középületeket hagyták elpusztulni, s a települések zömében annyi szemét gyűlt össze az utcákon, hogy végül az emberek többsége elhagyta őket.
A britek visszasüllyedtek a vaskor gazdálkodási szintjére. A lakosságszám a négymilliós csúcsról a negyedére csökkent a járványok, éhínségek és az 500-as évek éghajlatváltozása következtében. Vidéken az élet tovább folyt, de csak a cserekereskedelem és az önellátás szintjén, amiből végül a középkori és a modern társadalmak kialakultak.
Felmerül hát bennünk a kérdés: lehet tanulni valamit Britannia akkori tapasztalataiból a mai válságok idején? Természetesen másfél évezred nagyon hosszú idő és a feltételek is lényegesen különböztek a mostaniaktól. A mai tömegdemokráciák ráadásul sokkal összetettebb társadalmi formációk, mint amilyenek a római világ idején létező közösségek voltak. Róma még a 4. században is hatalmas hadsereggel védte önmagát, azonban egy évszázaddal később a hadsereg felbomlott, helyette az új barbár elit vette kezébe az irányítást. A változás sehol sem volt nagyobb, mint a volt birodalom peremvidékein, például Britanniában.
Edward Gibbon a 18. századi híres művében, A Római Birodalom hanyatlása és bukása című könyvében a nagyhatalom bukásának okát nem a barbárok, hanem a kereszténység rovására írta. A mai történészek szerint ez nem így van, azonban egy valami bizonyos: Róma története arra emlékeztet bennünket, hogy a komplex társadalmak elbukhatnak és el is buknak.
Először a társadalmi osztályok, a szegények és a gazdagok közötti szakadék kezdett el nőni. A legtöbb kutatás azt mondja, hogy a társadalom akkor igazán élhető és „boldog”, ha ez a szakadék minél kisebb. A Római Birodalom nyugati felében az igazi vagyon a földben feküdt. A 300-as években a nagybirtokosok elérték, hogy a terület értékénél kevesebbért is földhöz jussanak, ami a pénzügyi és a hitelesség szakadékát még jobban elmélyítette.
A gazdagabb rétegek túlkapásait és pénz utáni hajszáját az alacsonyabb társadalmi rangúak nem nézték jó szemmel, s igyekeztek belőle kimaradni. Az összeomlás fogalmát nehéz számszerűsíteni, azonban az bizonyos, hogy ha a „csoportérzés”, a társadalom egy közös cél felé haladása és azt szem előtt tartása elvész, ez az állapot elvezethet a rendszer széteséséhez, az összeomláshoz.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap