Ahol az athéni gyilkosokat ítélték el
2012. április 23. 13:21
Az ókori görög bíróság, a Palladion egy részét - ahol a klasszikus kortól a római korig vizsgálták a gyilkossági ügyeket - tárták fel régészek Athén belvárosában több mozgatható lelettel együtt. A funkcionális igazságszolgáltatói terület Athéné istennő egyik kedvesének tiszteletére épült.
Korábban
Az 1960-as években Ioannis Travlos régész és kutatócsoportja már több bíróságot is felfedezett, azonban a legutóbbi ásatások érdekes nyomokat tártak fel a bíróság funkcióját illetően. A bírósági terület déli részén található fülkéről a kutatók úgy vélik, hogy az a kihallgatás folyamatának adhatott otthont.
Az ókori görög mítosz szerint a Palladion bíróságot Athéné istennő barátjának, Palladának a tiszteletére szentelték fel. A történet szerint az istennő véletlenül megsebesítette barátját, amibe az belehalt.
Ennek az emlékét őrzik a kerámia urnák, a pénzérmék és a bíróság falán lévő képek is. Ítélkezéskor a bírák előtt két urna állt, s döntésüknek megfelelően a vádlott ártatlanságát vagy a bűnösségét jelképező urnába dobták szavazataikat. A bíróság kizárólag emberölési esetekben ítélkezett, háborús ügyekben vagy házasságtörés esetén a delphoi bírósághoz kellett fordulni a lakosoknak.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1956
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre
- Politikai kérdés is volt Budapest mielőbbi helyreállítása a forradalom után
- Sok magyar menekült az Egyesült Államokban töltötte 1956 karácsonyát
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért
- A karhatalmi egyenruhásokat is megbénította az 1956-os budapesti nőtüntetés résztvevőinek bátorsága
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap
- Végjáték Hanoiban: A vietnámi háború egy hadifogoly szemével tegnap
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála tegnap
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől tegnap
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak? tegnap
- Az életmentő svájci konzul: Carl Lutz tegnap
- Koncepciós per keretében ítéltek halálra Rudolf Slánský kommunista politikust 2025.03.29.