Betegségekkel járt a római hódítás
2012. március 19. 08:54
A fogbetegségek mellett a skorbut és az angolkór kockázata is megnőtt Britannia vaskori népessége körében, a legveszélyeztetettebb csoportot a férfiak alkották.
Korábban
Britannia földjére először Caesar uralkodása idején, i.e. 55-54 között léptek római katonák, amivel elindult a szigetország beolvasztása a hatalmas birodalomba, de csak Claudius császár korában, i.sz. 43-ban hódította meg a végsőkig ellenálló helyi törzseket a császári hadsereg.
A régészeti kutatások azt mutatják, hogy a római hódítás megtörte a vaskori tendenciák kontinuitását, már ami a temetkezési szokásokat illeti. Legalább ilyen fontos, amire korábban már több tanulmány is rámutatott, hogy a hódítás drámai változásokat idézett elő a helyi közösségek egészségi állapotában. Amellett, hogy egyre több halat kezdtek fogyasztani, a fogbetegségek, az angolkór és a skorbut kockázata is megnőtt, de nagyobb arányban fordultak elő a különböző fertőző és metabolikus betegségek.
A romanizáció dinamikus és változatos folyamat volt. A földművelésben, a vallásban, a társadalomban és a gazdaságban bekövetkezett változások egyértelműen kimutathatók, bár azt hozzá kell tenni, hogy ez eltérő módon zajlott, annak megfelelően, hogy a hagyományok és a katonai megszállás milyen interakcióban állt egymással. Korábban az a nézet terjedt el, hogy a folyamat egyoldalú volt, a helyi közösségeket a rómaiak egyszerűen „polgárosították”. Az újabb elméletek viszont határozottan azt állítják, hogy valójában ez többdimenzionális volt, a közösségek egymásra hatottak, ezért maga a romanizálás fogalma is félrevezető.
Az angliai Dorsetnél folyó kutatások kimutatták, hogy a település populációja először még elföldelte halottait, de ahogyan a római hódítás intézményei meggyökeresedtek, egyre inkább elterjedtek a temetők. Az összehasonlító elemzés eredménye szerint a romanizáció egészségügyi szempontból igen káros volt a helyi populációkra, különösen ami a felnőtt férfiakat illeti. További érdekesség, hogy a halottakat ekkor már úgy temették el, hogy abból nem lehetett tisztán következtetni az adott személy társadalmi rangjára.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


holokauszt
- Az életmentő svájci konzul: Carl Lutz
- A holokauszt áldozataira emlékezünk a mai napon
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap