Megtervezte eszközeit a neandervölgyi
2012. február 3. 09:32
A University of Kent antropológusainak újonnan publikált kutatása tudományosan is alátámasztotta azt a régi elméletet, miszerint a korai ember ősei Afrikában, Nyugat-Ázsiában és Európában megtervezték kőeszközeiket.
Korábban
Már több mint egy évszázaddal ezelőtt is kutatták antropológusok a kőkorszaki emberfajok (beleértve a neandervölgyi ember) által előállított eszközök jelentőségét. Ezeket a tárgyakat, amelyeket együttesen „Levalloisnak” nevezünk, több mint 300 ezer évvel ezelőtt is gyártották Európában, Nyugat-Ázsiában és Afrikában.
A Levallois-eszközöket a régészek egyfajta pikkelyesített kőeszközökként írták le: olyan, mint egy előkészített mag, amelyet szándékosan ilyen alakúra faragtak, és amelyekből speciálisan el lehetett távolítani a Levallois-pikkelyt. Ezek a pikkelyek már régóta gyanúsak a kutatóknak, mivel a legtöbb eszköz egységes mérettel és tulajdonságokkal rendelkezik. Az ilyen és ehhez hasonló elméleteket sokan ellentmondásosnak tartják, és az utóbbi évtizedben a kutatók kétségbe vonták, hogy a Levallois eszközök termelése tudatos tervezés eredménye, egyszóval mérnöki munka lenne.
Egy kísérleti tanulmány, amelyben mai eszközökkel próbáltak előteremteni több száz őskori eszközt, helyt ad az elképzelésnek, hogy a Levallois-pikkelyek valóban őskori mérnöki munkák eredményei. A kísérleti régészetnek a morfometriával való kombinálása, valamint a többváltozós statisztikai elemzés segítségével a kenti kutatók első alkalommal bizonyították be, hogy az előkészített magok egységes típusából előállított pikkelyek lényegesen jobban hasonlítanak egymásra.
Dr. Metin Eren szerint „minél többet kell megtudunk a neandervölgyiek és kortársaik szerszámkészítési technikáiról, hogy megérthessük őket. A kifinomult szerszámkészítés azt jelzi számunkra, hogy a kognitív képességeik nagyon hasonlítottak a miénkre.”

Az emberi evolúció egyik legismertebb kutatója, Stephen Lycett a következőt mondta: „a mobilitás fontos tényező volt minden vadászó-gyűjtögető életmódot folytató populáció számára. Mivel a vadászó-gyűjtögetők számos fix eszközt hordoztak maguknál, fontossá vált, hogy az eszközeik hasznossága relatívabb legyen a súlyukhoz képest. Az új elemzések kimutatták, hogy a Levallois-pikkelyek optimalizálták hasznosságukat, ellentétben más eszközökkel.”
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


maják
- Különös játékokkal múlatták az időt az azték őslakosok
- A belháborúk mellett a változó klíma is okozta Tikal hanyatlását
- Halley-től a majákig: avagy a történelem megszámlálhatatlan világvége-jóslata
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap