2025. tavasz: Szürke eminenciások
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elhurcolt polgárairól emlékezett meg Hajdúnánás

2011. november 4. 11:03 MTI

Emléktábla-avatással, fáklyás felvonulással és multimédiás tárlattal emlékeztek meg csütörtökön Hajdúnánáson a város 1944-ben elhurcolt több mint kétezer polgáráról.

Hajdúnánás határában az egykori munkatábor bejáratánál emléktáblát állítottak az elhurcoltaknak, majd több száz helybeli fáklyás felvonulásával kezdődtek a programok. A megemlékezők kora este vonultak a Móricz Pál Városi Könyvtár és Helytörténeti Gyűjtemény épületéhez, ahol megnyílt a Kitaszítottak című multimédiás tárlat.

Szólláth Tibor (Fidesz) polgármester elmondta, mintegy hétszáz városi a fronton lelte halálát, majd 1944 tavaszán a település csaknem teljes zsidó lakosságát - ezernél több embert - deportálták. Abban az évben még egy csapást elszenvedett a város: november 3-án hurcoltak el ötszáz helyi férfit, közülük a Gulagról alig harmincan tértek vissza.

Mint mondta, Hajdúnánás a mai napig megérzi ennek a kétezer embernek az elvesztését, hiszen szinte nincs család, amelyet ne érintene ez a fájó időszak. Nem lehet szétválasztani az áldozatokat, fasiszta vagy kommunista bűnöket, "ez Hajdúnánás tragédiája" - mondta a polgármester.

Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium államtitkára megnyitó beszédében kiemelte, hogy Hajdúnánás tragédiája a diktatúrák embertelenségének a bizonyítéka. A kiállításról szólva felhívta a figyelmet, hogy az emlékezés mellett egyben üzennek is a jövőnek: "az igazság erőt kell hogy adjon mindenkinek".

Csiszár Imre, a Kitaszítottak című tárlat koordinátor-muzeológusa elmondta: a minisztérium tízmillió forintos támogatásának köszönhetően 140 négyzetméteren rendezhettek be modern multimédiás kiállítást. A kiállítás nemcsak a deportálásokat mutatja be, hanem a kommunista diktatúra kiépülésének legfontosabb állomásait, a termelőszövetkezeti rendszer létrehozását is, egészen 1962-ig - hangsúlyozta a történész, aki évek óta kutatja a város történetét, kiemelten a most bemutatott időszakot.

A tárlat hangsúlyos része egy marhavagon, amely a deportálások eszköze volt. Az érdeklődőket egyebek mellett egy berendezett vallatószoba, egy eredeti "körmös" traktor és a város számos tárgyi emléke kalauzolja az 1940-es és 1950-es évek világába.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2025. tavasz: Szürke eminenciások
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár