A földművelés csak fokozatosan alakította át az étrendet
2011. október 26. 12:51 MTI
A földművelés és állattartás csak fokozatosan alakította át az észak-európai népesség táplálkozását, az étrendben még hosszú időn át jelentős szerep jutott a halnak - derítették brit kutatók, akik vizsgálataikról a Proceedings of the National Academy of Sciences legújabb számában tették közzé tanulmányukat.
Korábban
A Yorki és a Bradfordi Egyetem kutatói 133 olyan cserépedényben fellelhető ételmaradék molekuláris és izotópvizsgálatát végezték el, amelyek 15 helyszínről kerültek elő Svédország déli részén, valamint Németország és Dánia északi régióiban. Az edények i.e. 4000 tájáról származnak, abból az időszakból, amelyből a földművelésre és állattartásra utaló első bizonyítékok. A projektben a brit tudósok mellett részt vettek dán és német kutatók is - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
A kutatócsoport adatai szerint a Balti-tenger környékén feltárt főzőedények ötöde tartalmazott olyan lipideket és olajokat, amelyek tengeri és édesvízi halakból, kagylókból származnak. A biokémiai markerek tanúsága szerint a tengertől távolabbi vidékeken előkerült cserépedények 28 százalékában készítettek édesvízi halakból étkeket.
"Annak ellenére, hogy a földművelés nagyon gyorsan terjedt el Észak-Európában, ez nem vezetett az étrend azonnali megváltozásához, ahogy korábban feltételeztük. Még évszázadokig, de lehet, hogy egy évezreden át is hallal és a tenger gyümölcseivel egészítették ki étrendjüket " - vélekedett Oliver Craig, a Yorki Egyetem régésze, a tanulmány vezető szerzője.
Az archeológus feltételezése szerint az első farmerek nyájaikat egyik legelőhelyről terelték át a másikra és ugyanolyan mobilak voltak, mint a térségben élő vadász-gyűjtögető közösségek. "A teljes letelepedés Észak-Európában csak 3000-4000 évvel ezelőtt következhetett be" - vélekedett Oliver Craig.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59