Gati szerint Gorbacsov volt az európai rendszerváltások kulcsfigurája
2011. október 14. 17:32 MTI
Charles Gati amerikai professzor szerint elsősorban Gorbacsovnak köszönhető, hogy Kelet-Közép-Európában végbemehettek a rendszerváltozások.
Korábban
A washingtoni John Hopkins Egyetem professzora a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetében pénteken tartott előadásában kifejtette: Mihail Gorbacsov belátta, hogy Oroszországot kell megmentenie, és ehhez fel kell áldoznia a szovjet birodalmat, amely anyagilag már nem volt fenntartható. 1945 után a Szovjetunió "kirabolta" Kelet-Közép-Európát, de később "fordult a kocka", nagyon sokba került a birodalom fenntartása, különösen a fegyverkezési verseny mellett - mondta. Charles Gati kitért arra is, hogy máig vitatott, hogy "egy Sztálin megmenthette-e volna a birodalmat". Talán egy ideig igen - vélekedett.
"Fájó következtetés", hogy "kívülről döntöttek Kelet-Közép-Európa, Magyarország jövőjéről", hogy egy kis ország önmagában nem képes elérni, amit akar, hanem a nagyhatalmak mozgatják a világot - mondta. A rendszerváltozásokra utalva hozzátette: "a döntés nem itt történt". Úgy vélte, a nyugat alapvetően tartott a radikális változásoktól, és attól is félt, hogy Gorbacsov távozhat a Szovjetunió éléről. A nyugat azért figyelt Kelet-Közép-Európára, mert ez volt a Szovjetunió terjeszkedésének színhelye, és nem lehetett tudni, hogy a szovjeteknek valójában mi a szándékuk a régióval. Felmerült, hogy a Szovjetunió esetleg fel akarta használni a térséget, hogy magáévá tegye egész Európát - idézte fel.
Kifejtette, Kelet-Közép-Európa volt a "leggyengébb láncszem" a birodalomban, mert itt volt a legerősebb a nemzeti érzés. Ide csak behozták a szovjet rendszert, ezért nem volt elegendő támogatottsága a társadalomban - fogalmazott.
Charles Gati szerint a nyugat propagandával, gazdasági-kereskedelmi nyomással, a diplomáciai kapcsolatok minimalizálásával és a fegyverkezési versennyel igyekezett gyengíteni a Szovjetuniót. Mint mondta, nem létezik jó válasz arra a kérdésre, hogy meddig kell visszamenni a rendszerváltozás okainak kutatásában. Egy lehetséges válasz 1985, amikor a szovjet vezetők a birodalom reformjáról döntöttek, és Gorbacsov került előtérbe - mutatott rá. Egy másik lehetőség 1945-1947, amikor a Szovjetunió terjeszkedni kezdett Kelet-Közép-Európa felé, ugyanis sokak szerint ezzel "túllőtt a célon". Azt azonban nem lehetett előre látni, hogy "a birodalom terjeszkedése megemészthetetlennek bizonyul" - jegyezte meg.

Vonzónak tűnhet azt hinni, hogy a Szovjetunió szétesése 1956-ban Magyarországon kezdődött, de az a birodalom egyik legjobb korszaka volt, akkoriban több fontos csúcstalálkozót tartottak, amelyeken áttörést értek el a nemzetközi kapcsolatokban - fogalmazott a professzor. Ideológiai szempontból azonban mégis fordulópontot jelentett 1956, mert ezután a szovjet rendszerben hívők száma egyre csökkent - tette hozzá.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Anno
- A kataklizma, ami elhozta a portugál gyarmatbirodalom végét
- Az elektromos jelzőlámpával világelső lett a forgalmi káosz legyőzésében Cleveland városa
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Bosszúvágy, pénzhiány, hatalmi intrikák: a keresztesek pusztítása Konstantinápolyban
- Patton tábornokot előbb az amerikaiak, majd a szovjetek próbálhatták meg eltenni láb alól
- Végső elkeseredésében választotta a halált az első világháború utolsó percében elesett katona
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59