Kiállítás a magyar-lengyel kapcsolatok ezer évéről
2011. június 1. 12:21 MTI
Több mint szolidaritás - a magyar-lengyel kapcsolatok ezer éve címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban abból az alkalomból, hogy június végén Lengyelország veszi át az EU soros elnöki tisztét Magyarországtól.
Korábban
A kiállítást megnyitó esemény a Múzeumkertben kezdődött Józef Wysocki (1809-1874), az 1848-49-es szabadságharc lengyel légióját vezető honvédtábornok szobránál, ahol a Wysocki Hagyományőrző Egyesület négy tagja korabeli egyenruhában díszlövéssel tisztelgett, majd a szobor talpazatánál elhelyezte koszorúját Jan Borkowski lengyel külügyminiszter-helyettes és Prőhle Gergely külügyi helyettes államtitkár.
A tárlat megnyitóján Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója a többi között arról beszélt, hogy nem egy egyszerű kiállításról van szó, hiszen "szeretet, szív és az érzelmek minősége tükröződik az anyagból, mert rokon királyok és királyi szentek, neves utazók, művészek és kereskedők, Liszt és Chopin, Bem apó, 1956 és a rendszerváltozás közös öröksége köt össze bennünket."
Jan Borkowski harcra és borivásra kész két jó barátnak nevezte a magyart és a lengyelt. "Összekötöttek bennünket a dinasztikus kapcsolatok, a II. világháború, amikor lengyelek tízezreinek nyújtott menedéket Magyarország, napjainkban pedig mindkét ország egy unióban van" - emelte ki. Prőhle Gergely a közép-európaiságot hangsúlyozta a két nép életében. Mint mondta, ez a szemlélet szülte a visegrádi országok együttműködési szerződését 1991-ben. Ez olyan egység, amely a történelmi tudatosságra alapoz - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a kiállítás pedig a tudatosságot és a felelősséget erősíti a közös teendőket illetően az unióban.
A megnyitó végén meglepetésként Jan Borkowski a Bene Merito kitüntetést - a lengyel külügyminisztérium elismerését - adta át Kovács István történész professzornak, az MTA Történelemtudományi Intézete munkatársának, polonistának, aki sokat tett Lengyelország hírnevének erősítéséért.

A Több mint szolidaritás című, szeptember 30-ig nyitva tartó kiállítás gazdag anyagot vonultat fel a két nép közös történelméből: látható például I. Ulászló királyi oklevele magyar-lengyel országnagyok pecsétjeivel 1440-ből, II. Rákóczi György erdélyi fejedelem díszsodronyinge a 17. századból, koronázási ajándékláda Zita királyné számára 1916-ból, véradásra felszólító plakát Poznanból az 1956-os magyar forradalom sérültjeinek megsegítésére és dokumentumok a visegrádi négyek 1991. február 15-i alakuló üléséről. Külön teremben láthatók a kulturális együttműködés dokumentumai, tárgyai, köztük az egyik krakkói nyomda magyar nyelvű nyomtatványa vagy Liszt Ferenc evezőlapátban végződő két írószerszáma.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A Római Birodalom örökébe kívánt lépni hódításaival II. Mehmed szultán
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57