Génekkel fejthetik meg a polinézek eredetét
2011. február 9. 14:33
Polinézia a feltételezések szerint háromezer évvel ezelőtt népesült be, ám mindmáig tudományos viták tárgyát képezi, honnan is érkeztek az első "telepesek". A kérdést genetikai vizsgálat során igyekeztek megválaszolni a Leedsi Egyetem tudósai, akik kutatási eredményeiket a The American Journal of Human Genetics című folyóiratban tették közzé.
Korábban
A régészeti leletek, nyelvészeti és genetikai kutatások alapján született közkeletű elmélet szerint Polinézia lakosai a Tajvanról 4000 éve dél és kelet felé megindult népvándorlás "utóvédcsapatának" a leszármazottai. A Leedsi Egyetem kutatói viszont úgy találták, hogy a tajvani "kapcsolat" nem egyértelmű. A brit genetikusok ezért az anyai ágon öröklődő úgynevezett mitokondriális DNS-t vizsgálták, amely segítségével évezredekre vissza lehet vezetni az elődöket.
"A korábbi kutatásokban a mitokondriális DNS-nek csupán a kis részét elemezték. A mostani vizsgálatok során 157 személy teljes mitokondirális genomját vizsgáltuk. Kiegészítésként 4750 személynél részleges genetikai vizsgálatot végeztünk Délkelet-Ázsiában és Polinéziában" - magyarázta a vizsgálatok menetét a kutatásokat irányító Martin Richards professzor.
A kutatások arról tanúskodnak, hogy a polinéz lakosság, legalábbis ami a nőket illeti, az ázsiai kontinenst 6-8 ezer éve elhagyó, s a Pápua Új-Guineához tartozó Bismarck-szigeteken letelepedő népesség leszármazottai. "Ez évezredekkel korábban történt, mint a Tajvanról történt 'kirajzás'" - mutatott rá Martin Richards professzor.
A nyelvészek többségének azonban változatlanul az a meggyőződése, hogy a polinéz nyelvek a Tajvanról eredeztethető ausztronéz nyelvcsaládhoz tartoznak.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap
- Végjáték Hanoiban: A vietnámi háború egy hadifogoly szemével tegnap