Így nézett ki George Washington
2011. február 8. 12:21
A dollártól a múzeumi falakon lógó portrékig a George Washingtont ábrázoló képek ugyanazt a hibát követik el: nem az amerikai elnök igazi arcát mutatják. Egy számítógépes program erre is megoldást kínál.
Korábban
Egy új tudományos eljárásnak hála végre megtudhatjuk, hogyan nézett ki – több más hírességgel együtt – valójában George Washington amerikai elnök – jelentették be amerikai tudósok.
Eric Altschuler, a newarki New Jersey Orvosi Iskola kutatója éppen a washingtoni Smithsonianban járt, amikor egy nagyszerű ötlete támadt. A múzeumban számos festmény látható a 19. században élt Gilbert Stuarttól, köztük az alapító atyákról, az első hat amerikai elnökről és más hírességekről. Altschulernek feltűnt, hogy néhányuk – például John Quincy Adams, az Egyesült Államok hatodik elnöke és Daniel Webster szenátor – már élt a fotózás korai éveiben, így róluk fénykép és festmény is készült. A kérdés csupán az volt: képesek-e ezek a fotografikus „rosette-i kövek” felfedni Stuart alanyainak igazi arcát?
Krista Ehinger, a Massachusetts Institute of Technology végzős diákjának segítségével Altschuler több hónapot töltött el a Stuart portréalanyairól készített fényképek keresésével. A kutatók egy számítógépes program segítségével megrajzolták az arcok körvonalait, s megnézték, mi a különbség a festmény és a fotó között, ezáltal felsejlett előttük Stuart művészi stílusa, az, hogy a festő miként tért el a valóság ábrázolásától (például kerekebb arc és magasabb szemöldök). A kutatópáros számítógépes algoritmussal „átlagot” számolt, majd a technikát alkalmazta a fotográfia megszületése előtt élt elnökökről készített portrékon.
A Perception című online folyóiratban publikált technika csupán árnyalatnyi különbségeket vélt felfedezni a portrék és a fotók között. A szerzők szerint nehéz konklúziót vonni a fotó-portrékról, mivel meglehetősen kevés ilyen pár létezik, így minél több esetet kellene elemezni ahhoz, hogy Stuart metódusáról lelebbenjen a fátyol. „Nagyszerű lenne, ha például az ük-ük-ükunokák képeket találnak arról, ahogyan a család együtt üli körül az asztalt” – mondta el Ehinger. A kutatók ennek érdekében már egy weboldalt is indítottak, ahova a leszármazottak régi fényképeiket tölthetik fel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.