Képekkel tért vissza a Teotihuacanban használt robotkamera
2010. november 22. 08:45
Megszülettek az első felvételek a teotihuacani Tollaskígyó templomának földalatti átjárójáról, amelyet egy robotkamerával készítettek.
Korábban
A bejelentés szenzációját az adja, hogy – mintegy tíz évvel az úttörő egyiptomi kutatás után – Mexikó történetében először használtak régészeti ásatás során robotkamerát. A mitológiai Tlaloc isten után Tlaloque 1 nevet kapó szerkezet egy 1800 éve érintetlen alagútról készít képeket, amelyről kiderült, elég stabil ahhoz, hogy a régészek megkezdjék az ásatásokat.
A kutatást végző National Institute of Anthropology and History (INAH) elnöke, Salvador Guilliem bejelentette, hogy néhány héttel korábban a földradaros vizsgálat során bizonyítást nyert: az alagút három kamrába vezet, ahol a pre-hispán város jeles személyei lehetnek eltemetve.
A Tlaloque 1 egy 30x50x20 centiméter nagyságú szerkezet, amelyre két, távirányítással vezérelt, 360 fokban forduló videokamera van rászerelve. A projektet irányító Sergio Gomez Chavez elmondta: három hónappal ezelőtt történt meg a programozás, amelynek célja az alagút belsejéről való képek készítése, illetve az alagút állapotának felmérése. „Az első próbát tizenöt nappal ezelőtt ejtettük meg, de akkor arra a következtetésre jutottunk, hogy csökkentenünk kell a kamera tömegét, s több lámpával kell felszerelnünk” – tette hozzá.
„Ekkor a robot néhány métert haladt a törmelék és a boltív közötti kis helyen. Nagyon fontosak a képek ahhoz, hogy felmérjük az alagút kondícióját. Elképzelhető, hogy akár a következő hetekben megvizsgálhatjuk a belső részek fizikai állapotát” – magyarázta Gomez Chavez.

Az ásatások megkezdése előtt először azonban el kell takarítani a bejáratot eltorlaszoló kőtörmeléket. Gomez Chavez szerint a robot által készített felvételeken jól kivehetők a teotihuacaniak által faragott hatalmas szobrok, amellyel a bejáratot zárták le i.sz. 200-250 körül. A földradaros vizsgálatnak köszönhetően sikerült az alagút méreteit is feltérképezni, amely 2,5 méter magas, 4 méter széles és 100 méter hosszan kígyózik a templom alatt.
Az alagutat 2003-ban fedezte fel Gomez Chavez és Julie Gazzola, de a tényleges munkálatok elindítására még éveket kellett várni. Ezen idő alatt sikerül bebizonyítani, hogy a földalatti járatot még a Tollaskígyó templom és a citadella építése előtt hozták létre.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap